logo
post thumb

4 dôvody, prečo robiť pravidelnú revíziu miezd

27.2.2024

Revízia miezd je zložitou témou, ktorá je častokrát manažmentom vnímaná ako pomyselný strašiak. A to najmä z dôvodu, že môže znamenať zvýšenie personálnych nákladov vo firme. Aj napriek tomu je však veľmi dôležité revíziu platov vykonávať pravidelne. Dobrým zvykom je robiť ju aspoň raz ročne, vo vysoko konkurenčných odvetviach aj častejšie. Prečítajte si o hlavných dôvodoch nižšie.

post thumb

Na čo slúži program celkového odmeňovania a ako ho vytvoriť?

Program celkového odmeňovania alebo total rewards program je súbor miezd, benefitov a ďalších výhod, ktoré ponúka firma svojim zamestnancom. Dobre nastavený total rewards program pomáha prilákať najlepších kandidátov na trhu a tiež si ich udržať. Čo všetko takýto program zahŕňa a ako ho nastaviť?

post thumb

Máte novú pozíciu vo firme? Poradíme vám, ako pre ňu stanoviť odmenu

Nastaviť správnu výšku platu pre novú pozíciu vo firme môže byť náročná úloha. Koľko by mal dostávať nový zamestnanec či zamestnankyňa, aby neboli podhodnotení alebo aby ste ich, naopak, nepreplatili? Prinášame niekoľko tipov, ako postupovať pri stanovení odmeny pre novú pozíciu.

post thumb

Benchmarkovanie miezd je kľúčom k správnej mzdovej politike firmy. Tu sú základné pojmy a princípy, ktoré sa pri ňom používajú

Benchmarkovanie miezd je metóda, ktorá slúži na porovnávanie odmien zamestnancov firmy s priemernými alebo typickými odmenami na trhu práce pre rovnaké alebo podobné pozície. Cieľom benchmarkovania je zabezpečiť, aby bola platová politika firmy konkurencieschopná na trhu, ale zároveň spravodlivá a motivujúca pre súčasných zamestnancov. Ako pri benchmarkovaní postupovať?

post thumb

Máte vo firme správne nastavený systém odmeňovania? Pozrite sa, ako to zistiť

Ocitli sme sa v čase, keď firmy aj jednotlivci čelia rastúcej inflácii. Ak kvôli zdražovaniu miznú ľuďom peniaze z peňaženiek o dosť rýchlejšie ako pred rokom, žiadajú v práci častejšie o zvýšenie odmeny. Zamestnávateľ musí v takejto situácii zvažovať, ako naložiť s platovou hladinou vo firme. Je to zároveň príležitosť pozrieť sa bližšie na celkový systém odmeňovania zamestnancov a nastaviť ho tak, aby bol dlhodobo udržateľný. Ako spoznať, že nie je nastavený správne?

post thumb

4-dňový pracovný týždeň: Budúcnosť či utópia?

20.12.2022

Predstavte si, že pracujete iba štyri dni v týždni. Zvyšné dni oddychujte, venujte sa svojej rodine či koníčkom. Mzda sa nezmení, neprídete ani o pracovné benefity. Váš pracovný týždeň nebude trvať 40, ale iba 32 hodín. Budete efektívni, váš nadriadený bude spokojný. Je štvordňový pracovný týždeň realita či utópia?

post thumb

Akým pozíciám pristane home office?

2.12.2022

Pandémia zmenila spôsob, akým pracujeme a počet pracovných ponúk, ktoré nám umožňujú čiastočne, ale aj úplne pracovať z domu, narástol. V ktorých odvetviach a profesiách najčastejšie nájdete podporu pre prácu z domu? Prečítajte si v našom článku.

post thumb

Je dobrý nápad rozprávať sa s kolegami o plate otvorene?

22.11.2022

Vnímate výšku vášho platu ako úspešný výsledok vyjednávania so zamestnávateľom? Alebo vám bola suma na výplatnej páske ponúknutá bez akejkoľvek diskusie? Ak ste v druhej skupine zamestnancov, je možné, že vašu výplatu nevnímate ako férovú odmenu, ale len pridelenú čiastku, na ktorú ste nemali vplyv. To otvára otázky o spravodlivosti v odmeňovaní a v niektorých prípadoch aj možnej diskriminácii.

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat