Platové správy - Platy.sk
logo
post thumb

Prečo je na Slovensku stále málo dostupných alternatívnych foriem práce?

19.8.2022

V zahraničí pomerne využívané, na Slovensku opomínané. Skrátené úväzky, alternatívne formy práce či flexibilné pracovné podmienky. V systéme nastavenom na “buď plný úväzok na pracovisku s pevnou pracovnou dobou, alebo nič” prepadávajú sitom potenciálni zamestnanci, ktorí majú čo ponúknuť, hneď na začiatku výberového procesu. Pritom by vyššia miera alternatívnych foriem práce mohla byť prospešná nielen pre zamestnancov, ale aj pre firmy.

post thumb

4 dôvody, prečo sa oplatí ísť na vysokú školu

2.8.2022

I keď štúdium na vysokej škole nie je pre každého, bezpochyby má viac výhod ako nevýhod. Čo vás najväčšmi motivovalo k štúdiu na vysokej škole? Bolo to lepšie uplatnenie na trhu práce alebo pravdepodobnosť vyššieho platového ohodnotenia v budúcnosti?

post thumb

Koľko by zarábali známe filmové a seriálové postavy na Slovensku?

20.7.2022

Pozerali ste seriál alebo film a všímali si povolania, ktoré zastávajú hlavní protagonisti? Otec Kevina z filmu Sám doma dokázal každé Vianoce zobrať svoju mnohopočetnú rodinu na luxusnú dovolenku lietadlom. Odkiaľ mal na to financie? Ako sa finančne zlepšil život Bohuša Stejskala, keď sa z drevorubača stal milionár? Prečítajte si o povolaniach, ktoré vystupujú vo filmoch a aká je priemerná mzda na týchto pozíciách na Slovensku.

post thumb

Odstupné a odchodné: Aký je v nich rozdiel a kedy na ne máte nárok?

2.6.2022

Kým odstupné predstavuje kompenzáciu ukončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, odchodné plní inú funkciu. Predstavuje totiž akúsi odmenu pre zamestnanca pri jeho odchode na dôchodok. Ako to je s nárokom na ne a v akej výške vám prináležia? Prečítajte si v našom článku.

post thumb

Gastráče verzus peniaze: Vyznajte sa v nich raz a navždy

8.2.2022

Čo si vybrať? Stravné poukážky alebo peňažný príspevok na stravu? Od januára 2022 nie je ani jedna z týchto možností v nevýhode, môžete si preto slobodne vybrať tú, ktorá vám viac vyhovuje. Na čo si dať pozor a ako často môžete zmeniť vašu voľbu? Dozviete sa v článku.

post thumb

Koľko zarábali Slováci v roku 2021?

31.1.2022

Uč sa a budeš viac zarábať. Či už touto vetou svoje deti, ktorým sa do štúdia moc nechce, motivujete alebo vydierate, máte dôkaz. Analýza portálu Platy.sk zverejnila zaujímavé štatistiky, ktoré hodnotia mzdy Slovákov za uplynulý rok. Okrem regionálnych rozdielov dokazujú aj vyššie mzdy vysokoškolských absolventov. Ako si stojíte vy v porovnaní platov zamestnancov?

post thumb

Akú výplatu dostanete pri dovolenke, PN, materskej či OČR?

1.12.2021

Dovolenka je ideálny čas. Do práce nechodíte, no príjem vám zamestnávateľ zohľadní vo výplatnej páske nasledujúceho mesiaca. Koľko peňazí zarábate, keď ste na dovolenke? A o koľko peňazí prídete, keď sa budete starať o vaše dieťa či rodičov a pôjdete na „peénku“? Prečítajte si, ako sa vypočíta dovolenka, PN, príspevok na materskej dovolenke či (nielen pandemická) OČR.

post thumb

Akú rolu zohráva neplatená práca v platovej nerovnosti?

23.11.2021

Ženy pracujú viac a napriek tomu zarábajú menej. Ako je to možné? Čo presne je neplatená práca žien a ako súvisí s ich nižším odmeňovaním? Prečo situácia na pracovnom trhu predstavuje pre ženy začarovaný kruh a ako z neho von? Prečítajte si v našom článku.

post thumb

Najzaujímavejšie novodobé benefity, ktoré sa objavujú aj v našich firmách

13.11.2021

Pandemický normál ovplyvnil aj pracovné benefity, ktoré zamestnávatelia ponúkajú zamestnancom. Keďže ide o dôležitú súčasť pracovného balíčka, podľa ktorej sa zvykneme rozhodovať o budúcej práci, poďme sa na ne pozrieť detailnejšie. Aké sú trendy v benefitoch zo zahraničia a ako sa menia v súvislosti s dnešnou dobou?

post thumb

Minimálna mzda v roku 2022: Všetko, čo potrebujete vedieť

15.10.2021

Od prvého januára 2022 sa zvýši mesačná minimálna mzda o 23 € na 646 €. Minimálna hodinová mzda sa pritom zvýši o 0,133 € na 3,713 €. Čo všetko ešte v súvislosti s novo stanovenou minimálnou mzdou potrebujete vedieť?

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat