logo

Znalosti, ktoré zvyšujú šance na lepší plat

5.9.2019

cover image

To, že existujú povolania, ktoré sú zaplatené nadštandardne, nie je žiadnym tajomstvom. S mnohými z nich sa totiž spájajú špecifické znalosti, ktoré je potrebné pri práci využívať a ktoré sú na trhu práce mimoriadne cenené. Prečítajte si, aké znalosti majú potenciál priniesť viac peňazí a aký plat za ne ponúkajú v niektorých pracovných inzerátoch.


Zdá sa, že sú natrvalo preč časy, keď sa v mladosti stačilo naučiť jedno remeslo a živiť sa ním po celý život. Je to síce klišé, ale doba sa naozaj mení neuveriteľne rýchlo a dnes musíme byť prispôsobivejší na vrtochy trhu práce. Pripravili sme preto zoznam 10 znalostí, ktoré sa dnes oplatí mať. Na záver sme tiež vybrali pracovné inzeráty z kategórie „najlepšie platených“, v ktorých sa práve tieto znalosti vyžadujú.

Znalosti, ktoré sa dokážete naučiť

1. Programovanie

Kvalitný programátor nemá problém nájsť si prácu a firmy sú ochotné vyvážiť ho zlatom. Oblasť IT patrí k najperspektívnejším oblastiam a aj mimo neho má každý, kto má akékoľvek pokročilejšie počítačové znalosti, navrch aj v iných odvetviach.

Aby ste sa naučili programovať, nemusíte ísť na univerzitu. Využiť môžete rôzne online aj offline kurzy popri zamestnaní a ktohovie, možno bude vaše ďalšie povolanie developer, IT tester či IT architekt.


2. Jazyky

Ovládať cudzí jazyk je ešte aj v dnešnej dobe považované za konkurenčnú výhodu, najmä ak ho dokážete používať v pracovnej komunikácii. Angličtina je už v mnohých odvetviach samozrejmosťou, no ak plynule rozprávate aj iným, netradičným jazykom, ktorý sa navyše vyžaduje na ťažko obsaditeľnej pozícii, môžete si diktovať podmienky.

Na štúdium jazykov využite skupinové alebo individuálne kurzy v jazykových školách alebo sa obráťte na tzv. native speakera – teda lektora, pre ktorého je daný jazyk materinským.


3. Vyjednávanie

O schopnosti vyjednať si férové pracovné podmienky sme už písali niekoľkokrát – napríklad v článku o základných chybách pri vyjednávaní o plate alebo aj v našej platovej brožúrke. Naučiť sa vyjednávať je možné, podstatné je správne argumentovať a vedieť, ako zareagovať na rôzne situácie. Znalosť vyjednávať však využijete aj ako obchodník, realitný maklér, bankár a iných. Ak sa to naučíte naozaj dobre a zvýšite mu zisky, zamestnávateľov to ocení aj na výplatnej páske.

Znalosti, ktoré dokážete nabrať rokmi praxe

4. Predaj

Obchodníkov potrebuje veľké percento firiem a ich odmeny sa väčšinou skladajú z dvoch častí – fixný základný plat a provízie. Ak je obchodník šikovný, dokáže si na províziách zarobiť veľmi pekné peniaze, no schopnosť predávať nemá každý. Niektorí ľudia ju majú prirodzene, iní sa ju musia naučiť.

5. Projekt manažment

Projekt manažment je v skutočnosti schopnosť vidieť celok, rozbiť ho na drobné a pomocou týchto malých krokov doviesť projekt do úspešného konca. Ak dokážete predvídať udalosti, vidíte detaily a deadliny sú pre vás posvätné, je veľká pravdepodobnosť, že budete perspektivnym projekt manažérom alebo tímlídrom.


6. Organizačné schopnosti

Každý z nás pozná niekoho, kto sa len zázrakom dokáže postarať sám o seba, nieto ešte o tím, organizáciu udalosti alebo dôležitý projekt. Organizačné schopnosti sú podobné ako projekt manažment, pretože sa musíte naučiť poukladať množstvo malých častí (úloh) do zmysluplného celku. Ak dokážete zefektívniť prácu seba alebo dokonca celého tímu, a vďaka tomu priniesť zamestnávateľovi vyšší zisk, môžete si bez hanby vypýtať vyšší plat.

7. Vystupovanie na verejnosti

Rozprávanie pred väčším množstvom ľudí je pre mnohých ľudí nepredstaviteľnou predstavou. Fóbia z verejného vystupovania má dokonca oficiálne pomenovanie – glossofóbia. Kým niektorí sa v prednášaní vyžívajú, iní sa ho musia naučiť postupným cvičením a zdokonaľovaním.

Pravdou je, že veľká časť vedúcich pozícií, ktoré sa spájajú aj s vyššími zárobkami, si vyžaduje občasné vystupovanie na verejnosti, nevraviac o tom, že ak chcete vystupovať ako žiadaní odborníci v oblasti, najlepšie urobíte, ak o svojej práci budete verejne rozprávať.


8. Iniciatívnosť

„Iniciatívni blbci“ boli často terčom posmechu, no kto sa dnes v konečnom dôsledku smeje viac? Ten, kto sa vďaka vlastnej iniciatíve vypracoval na riadiacu pozíciu alebo ten, čo pasívne čaká na príležitosť, ktorej sa možno nikdy nedočká?

Zamestnávatelia majú radšej ľudí, ktorí prinášajú nápady a energiu do práce než tých, ktorí len čakajú na príkazy. Iniciatíva je tiež často začiatkom vlastného podnikania, ktoré, ak sa mu darí, prináša zisk.

9. Strategické a analytické myslenie

Zmysluplná stratégia by mala byť súčasťou každého projektu. Má ju športový tím, začínajúca alebo zabehnutá firma, startup, ale takisto aj marketingoví špecialisti alebo predajcovia. Schopnosť premýšľať vzhľadom na ciele a navrhnúť jednotlivé kroky, ako sa k nim dopracovať, je veľmi cenená a zväčša sa spája s dlhými rokmi praxe v odvetví. Jednoducho, čím viac skúseností človek má, tým lepšie pozná špecifiká segmentu a dokáže predvídať reakcie.

10. Vedenie tímu

Viete si predstaviť šéfa, ktorý absolútne nepozná procesy vo firme, nerozumie odvetviu, v ktorom firma podniká, nepozná prácu jednotlivých členov tímu, nedokáže riešiť konflikty asertívne a nemá autoritu? My tiež nie, a preto vedúceho nedokáže robiť (takmer) žiadny junior. Vedenie tímu si vyžaduje predchádzajúce roky praxe a veľkú dávku mäkkých zručností – často práve asertivita, komunikačné a organizačné schopnosti, vyjednávanie, odolnosť voči stresu, koncepčné myslenie, empatia a takisto aj sebareflexia.


Príklady pracovných inzerátov s vyšším ponúkaným platom, kde sa takéto zručnosti vyžadujú

Senior Key Account Manager – môže zarobiť až 2700 €

 • Anglický jazyk B2
 • 4 roky praxe
 • Strategické myslenie
 • Výborné komunikačné, prezentačné, organizačné a analytické schopnosti

Konštruktér – maximálny ponúkaný plat 3000 €

 • Anglický jazyk B2 
 • CATIA – pokročilý
 • 4 roky praxe 
 • Skúsenosť z vývoja alebo výskumu

Projektovo-obchodný manažér v oblasti stavebníctva – 2000 – 3000 €

 • Vyštudovaný stavbár s obchodným duchom 
 • Skúsenosti s realizáciou stavieb a zákazkami v oblasti stavebníctva

Vývojár automatizovaných testov – 3500 – 4000 €

 • Skúsenosti s testovacími nástrojmi a nástrojmi automatizácie testovania 
 • SELENIUM 
 • ISTQB Certified Tester 
 • Znalosť rozhraní REST a SOAP 
 • Skúsenosť s agilnými metódami (Scrum) 
 • Základné znalosti jazyka JAVA 
 • Vysokoškolské štúdium informatiky alebo podobného smeru 
 • 3 roky praxe 
 • Anglický jazyk B2 alebo nemecký jazyk B1

Vedúci nástrojárne – 2000 – 2600 €

 • Strojárske vzdelanie 
 • Nemecký jazyk C1 alebo Anglický jazyk C1

Kontrolór v poisťovni – 2300 – 2800 €

 • Anglický jazyk B2 
 • 5 rokov praxe 
 • Skúsenosť s kontrolami v IT projektoch 
 • Znalosť IFRS 
 • Veľmi dobré komunikačné schopnosti 
 • Analytické schopnosti

Čo by ste si mali odniesť z tohto článku?

Najmä fakt, že vzdelávanie a roky praxe predstavujú výraznú zložku každej výplatnej pásky s ciframi vyššími, ako je priemer v hospodárstve. Navyše, pozície, kde sa zarába viac, sa väčšinou spájajú aj s veľkou dávkou zodpovednosti a očakávaní od zamestnanca. Všetko, čo v práci alebo mimo nej spravíte pre to, aby ste zlepšili vašu kvalifikáciu, vás môže posunúť vpred.


© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat