Rozdiel medzi platmi mužov a žien je v priemere 22%, ženy si už pri pohovoroch pýtajú menej

Na ktorých pozíciách pracujú výhradne muži a na ktorých ženy? V ktorých zamestnaniach zarábajú ženy výrazne menej ako muži? A sú na trhu práce profesie, kde majú ženy vyššie platy ako muži? Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa žien sa Platy.sk a Profesia.sk pozreli na postavenie žien na trhu práce.


Na trhu práce sa nájdu aj odvetvia a pracovné pozície, ktoré sa dajú označiť za typicky mužské a typicky ženské. Najväčší podiel mužov je u uchádzačov v oblasti stavebníctva, elektrotechniky a strojárstva, zatiaľ čo ženy sa zaujímajú o prácu v školstve, textilnom priemysle i zdravotníctve. Ženy zarábajú mesačne v priemere o 239 eur v hrubom menej ako muži, pričom rozdiel v ich platoch tvorí pri niektorých pozíciách aj viac ako tretinu. Na trhu práce sú však aj pozície, kde ženy zarobia viac ako muži.

Slovenské firmy v úvode roka 2016 naberali nových zamestnancov intenzívnejšie ako kedykoľvek od roku 2008. Pracovné ponuky v porovnaní s minulým rokom v úvode roka výrazne rástli. Vo februári pribudlo na portáli Profesia.sk18 901 nových pracovných ponúk, ktoré priniesli 28% medziročný nárast.

Odvetvia a pozície, kde je najväčší podiel uchádzačov mužov a žien

Spomedzi niekoľkých tisícok pracovných ponúk sú aj odvetvia a pozície, o ktoré sa pri hľadaní práce zaujímajú viac muži a pri niektorých viac ženy. Najväčší podiel mužov chce pracovať v oblasti stavebníctva a realít, elektrotechnike a energetike, ale tiež strojárstve a automobilovom priemysle. Na rozdiel od mužov, ženy si oveľa viac hľadajú prácu v oblasti školstva, textilnom a odevnom priemysle, zdravotníctve, ale aj v administratíve a ľudských zdrojoch.

Na trhu práce sa nájdu aj pozície, ktoré sa dajú označiť za typicky mužské a typicky ženské. Profesie murár, elektrikár, strojný zámočník, klampiar a elektrotechnický inžinier môžeme zaradiť medzi povolania typické pre mužov, pretože takmer všetci uchádzači hlásiaci sa na tieto pozície sú práve muži. Najväčší podiel uchádzačiek sme zaznamenali na pozíciách: učiteľ materskej školy, šička, zdravotná sestra, sekretárka a mzdová účtovníčka.

Ženy zarábajú v hrubom v priemere o 239 eur mesačne menej ako muži

Priemerný hrubý mesačný plat mužov podľa portálu Platy.sk tvorí 1 068 eur, pričom ženy v priemere zarobia o 239 eur menej, ich priemerná mzda tvorí 829 eur. V prípade, že žena pracuje na rovnakej pozícii ako muž, zarobí o 7%. menej. Ženy očakávajú nižšie zárobky, už keď na pracovný trh vstupujú. Kým muži očakávajú že ich nástupný plat by mohol byť vo výške 891 eur v hrubom, ženy si predstavujú nástupný plat vo výške 740 eur v hrubom.

„Ako vidíme, ženy uprednostňuje prácu v odvetviach a na pozíciách, kde sú platy nižšie a aj to je dôvod, prečo vo všeobecnosti ženy zarábajú o 22% menej ako muži", dopĺňa Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk.

Rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami tvorí pri niektorých pozíciách viac ako tretinu

Najvypuklejší rozdiel medzi platom  mužov a žien, ak pracujú na rovnakej pozícii, je v prípade šéfkuchára, kde muž v priemere zarobí 1 303 eur mesačne, no žena len 747 eur mesačne. Rozdiel v ich platoch tvorí 43%. „Je iné pracovať ako šéfkuchár v 4-hviezdičkovom hoteli a iné požiadavky sa kladú na šéfkuchára v lokálnej malej reštaurácii", vysvetľuje Dravecký. Výrazné platové rozdiely v prospech mužov sú tiež na pozíciách prevádzkový manažér, vedúci obchodnej skupiny, kuchár a finančný agent, pričom rozdiely medzi ich platmi sú takmer tretinové.

Na pozícií realitný maklér zarobia ženy o 304 eur v hrubom viac ako muži

Profesie, kde sú platy žien o niečo vyššie ako platy mužov, nájdeme v stavebníctve a realitách, informačných technológiách, farmaceutickom priemysle, výrobe a ekonomike. Ako realitné maklérky zarobia ženy 1 324 eur mesačne, muži o 304 eur menej. Ich priemerný mesačný plat je 1 020 eur.Porovnajte si plat s ostatnými


Články o platoch

15
Mar.
Ako reagovať na plat zverejnený v pracovnej ponuke?

Našli ste si pracovnú ponuku so zaujímavou náplňou práce, no plat, ktorý firma ponúka, sa vám zdá nízky? Máme pre vás dobrú správu - nemusí byť finálny.

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.