logo

Aké vysoké školy kraľujú v rebríčku záujmu o ich absolventov na trhu práce za rok 2022?

16.10.2022

cover image

Rozhodujte sa, na akú univerzitu povedú vaše kroky po skončení strednej školy? Plánujete študovať na Slovensku alebo vás láka zahraničie? Ak ste sa rozhodli kráčať po slovenských univerzitných pôdach, do kritérií výberu zahrňte aj záujem zamestnávateľov o absolventov daného odboru. Prečítajte si, ktoré odbory a školy majú zamestnávatelia v hľadáčiku a prezrite rebríček univerzít a fakúlt.


Informatika stále na čele

Pedagogika, umenie či teológia sú odbory, ktoré sa “tešia” najnižšej popularite u študentov, aj u zamestnávateľov. Pri pedagogike odrádzajú nízke platy, pri umení je veľmi ťažké presadiť sa (nielen) na medzinárodnej scéne.

Spoločenské a prírodné vedy okupujú stred rebríčka, ktorý zoraďuje skóre študijných odborov podľa záujmu firiem o absolventov.

Na čelo sa dostali strojárstvo, stavebníctvo a informatika. Tieto odbory sa na prvých priečkach držia dlhodobo. Portál profesia.sk zaznamenal zvýšený záujem firiem o čerstvých absolventov informatiky či stavebníctva. Dôvodom je nedostatočné množstvo ľudí v daných odboroch. Stredoškoláci, budete programovať alebo projektovať?


STU-čku, Ekonomickú alebo Žilinskú?

Je vysoko pravdepodobné, že ak sa rozhodnete pre štúdium na Slovenskej technickej univerzite, Ekonomickej univerzite alebo Žilinskej univerzite a budete šikovní a zruční, o prácu sa nebudete musieť báť. Navyše, ak vaše štúdium bude v odboroch informatika, strojárstvo či stavebníctvo, budete na pracovnom pohovore zaujímavými kandidátmi.

Na horné pozícii rebríčka univerzít sa šplhá aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, ktorá za obdobie pol roka podskočila o tri miesta.


Nie je fakulta, ako fakulta

Aj v rebríčku fakúlt sa odráža trend popularity v oblasti informatiky a strojárstva. Pre zamestnávateľov je zaujímavá najmä Fakulta informatiky a informačných technológií bratislavskej STU. Pozornosť pútajú aj informatici, strojári a stavbári z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Rebríček štyroch najžiadanejších fakúlt uzatvára Fakulta matematiky, fyziky a informatiky bratislavskej Univerzity Komenského.


Nech vás práca baví

Áno, štúdium na vysokej škole vám zabezpečí lepšie platové ohodnotenie a tiež lepšie uplatnenie na trhu práce. Pri výbere vysokoškolského štúdia je však potrebné zvážiť nielen tieto dva faktory. Je pravdepodobné, že smer, ktorý si vyberiete, vás bude sprevádzať celý život. Vyberte si dôsledne. Radšej byť šťastný poľnohospodár, ako nešťastný informatik.


Zuzana Fabrici

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat