logo

Prečo sa oplatí venovať čas dotazníku na Platy.sk a urobiť si vlastné porovnanie platu?

4.7.2019

cover image

Vždy, keď sa chystáte rozprávať o svojom plate - či už so súčasným alebo budúcim šéfom, oplatí sa investovať čas do prípravy argumentov. Jedným z najsilnejších býva, aké sú reálne mzdy na vašej pozícii. Prečo by ste sa však nemali spoliehať len na všeobecnú informáciu o priemernej mzde vo vašom odvetví a radšej si porovnať plat v individuálnom dotazníku?


S všeobecnou informáciou o priemernej mzde si akúkoľvek pozíciu dokážete zaradiť do rebríčka najviac či najmenej zárobkových povolaní, alebo si ňou viete pomerne efektívne overiť, či je plat v pracovnej ponuke adekvátny skutočnej hodnote na trhu práce. Pokiaľ sa však chcete informovať o svojej vlastnej mzde, pripraviť sa na pohovor alebo hodnotiace stretnutie so šéfom, všeobecná informácia vám nepostačí.

Pri posudzovaní mzdy jednotlivca totiž vstupujú do výpočtov reálne skúsenosti, vzdelanie, roky praxe, ale tiež stále pretrvávajúce regionálne rozdiely či dokonca typ vlastníctva firmy, v ktorej je človek zamestnaný. Platový dotazník na Platy.sk berie toto všetko do úvahy a vo výsledku vám poskytne presne takú informáciu, s ktorou môžete s čistým svedomím argumentovať pri vyjednávaní o mzde.

Prečo musí mať platový dotazník viac otázok?

Aby platový dotazník dokázal vašu mzdu porovnať s konkrétnou skupinou zamestnancov (teda takých, ktorí majú rovnaké vzdelanie, počet rokov praxe, pracujú v tom istom regióne,...), potrebuje od vás systém najprv získať potrebné dáta na porovnanie. Preto sú v ňom otázky o odvetví a meste, v ktorom pracujete, výške hrubej mzdy, benefitoch, odmenách, trinástom plate, vašom veku, veľkosti a vlastníctve firmy či rokoch praxe.

Personalisti a zamestnávatelia totiž pri obsadzovaní pozície uvažujú veľmi podobne – inak sa pozerajú na nováčika bez skúseností a inú sumu peňazí sú ochotní zaplatiť špecialistovi.© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat