logo

Najzaujímavejšie novodobé benefity, ktoré sa objavujú aj v našich firmách

13.11.2021

cover image

Pandemický normál ovplyvnil aj pracovné benefity, ktoré zamestnávatelia ponúkajú zamestnancom. Keďže ide o dôležitú súčasť pracovného balíčka, podľa ktorej sa zvykneme rozhodovať o budúcej práci, poďme sa na ne pozrieť detailnejšie. Aké sú trendy v benefitoch zo zahraničia a ako sa menia v súvislosti s dnešnou dobou?


Benefity ako home office, doplatok na stravu a teambuildingy sa už v dnes považujú za samozrejmosť. Zo zahraničia však prichádzajú ďalšie výhody pre zamestnancov, ktoré odrážajú súčasnú situáciu, a slovenské firmy začínajú do svojich balíkov pridávať aj starostlivosť o duševné zdravie, flexibilitu miesta a času na prácu alebo tiež podporu dobrovoľníctva.

Prečo sú benefity dôležité

Časy, keď bol plat jediným dôležitým aspektom práce, sú už dávno preč. Súčasná generácia potrebuje cítiť, že firma sa rovnako ako o zákazníka stará aj o svojho zamestnanca. Kultúra, ktorú vidieť vo forme benefitov a v starostlivosti o vyvážený pomer medzi pracovným a súkromným životom, je dôležitým ukazovateľom, ktorý ľudia zohľadňujú pri výbere zamestnania.

Práve balíček benefitov, či už v otázke rodiny, duševného zdravia alebo športu ukazuje, kto je budúci zamestnávateľ a kde sú jeho hodnoty. S nimi sa potom aj zamestnanec ľahšie stotožní a zapadne do firemnej kultúry.

Okrem toho zamestnávatelia zisťujú, že ak chcú mať spokojných a tiež výkonných zamestnancov, je podpora ich balansu medzi prácou a rodinou nevyhnutná. Aktívne vedenie zamestnancov k relaxačným činnostiam, podpora ich zdravotných plánov a tiež dôraz na rodinný čas sa vracia naspäť do firmy v podobe lepších výkonov, lojality a dobrej nálady.

Novodobé benefity

Medzi benefity, ktoré sa čím ďalej, tým viac objavujú aj u nás, sú balíčky, ktoré podporujú mentálne a tiež fyzické zdravie. Zamestnanci majú napríklad možnosť zájsť za koučom do spriatelenej firmy alebo využiť služby maséra. Okrem toho firmy začali ponúkať hodiny jogy a tiež meditácie, meranie tlaku, terapiu so zvieratkami alebo očnú prehliadku. V pandémii, ktorá postihla celý svet, sa objavuje aj druhá, a to vyhorenie z pracovného kolotoča.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že zdravie zamestnancov sa stáva prioritou, a dôraz sa dáva na oddych. Rastie aj podpora vzdelávania. Firmy radi investujú do rozširovania vedomostí zamestnancov, a to aj v oblastiach, ktoré sa priamo netýkajú ich odboru. Ide o napredovanie ľudí ako osobností, pričom stále viac sú cenené mäkké zručnosti. Webináre s odborníkmi, preplatené vstupy na online prednášky alebo zriadenie knižnice tak už bývajú obľúbenou súčasťou balíčka benefitov.

Minulý rok automaticky priniesol navýšenie počtu dní home officov alebo aj ich zavedenie vo firmách, kde predtým neboli samozrejmosťou. Novinkou sú však finančné prostriedky na vybavenie domácej kancelárie v podobe kvalitných stoličiek, stolov alebo softvéru.

Hodnoty, ktoré riešime v súkromnom živote, sa preklápajú aj do pracovného. Zamestnanci chcú, aby ich spoločnosť podporovala pre nich dôležité svetonázory. Okrem už rozšírenej zelenej komunikácie firmy ponúkajú aj hodnotové benefity. Objavujú sa možnosti dobrovoľníctva pre zamestnancov, ktoré sú pokryté dňom voľna. Finančné zbierky, na ktoré prispieva aj firma, a orientácia na neziskový sektor. Nielenže sú zamestnanci viac motivovaní venovať svoj čas a aj prostriedky na dobrý účel, firma ich v tom aktívne podporuje.

Kratší pracovný týždeň?

V zahraničí sa stále častejšie objavuje benefit v podobe kratšej alebo flexibilnej pracovnej doby. Namiesto toho, ako dlho sedí človek v práci, začína viac záležať na robote, ktorú urobí, a aké má výsledky.

Generácia mileniálov a aj generácia Z nechce v práci tráviť celé dni. Moderná forma komunikácia umožňuje pracovať odkiaľkolvek a tiež kedykoľvek. Práve túto formu slobody oceňujú mladí zamestnanci najviac. Už dávno nie je pravda, že treba pracovať tvrdo, ale skôr múdro. Tak, aby fungovala rovnováha medzi prácou a súkromím.

Firmy v zahraničí napríklad skúšajú tzv. tetné piatky. Počas leta a voľnejšieho obdobia je pracovná doba automaticky skrátená na štyri dni. Táto skúsenosť ukázala, že práca sa stihne a ľudia sú viac oddýchnutí a spokojnejší. Benefit oceňujú aj rodičia, ktorí môžu počas letných prázdnin tráviť s deťmi viac času.


Mojmíra Némethová

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat