logo

Minimálna mzda v roku 2019: Všetko, čo potrebujete vedieť

2.1.2019

cover image

Od 1. januára 2019 sa minimálna mzda zvyšuje zo 480 € na 520 €. Čo ďalšie táto zmena ovplyvní? Pripravili sme pre vás zhrnutie všetkého, čo by ste v súvislosti s inštitútom minimálnej mzdy mali vedieť.


O minimálnej mzde v skratke


  • Od 1. januára 2019 zarobí zamestnanec s minimálnou mzdou v najnižšom stupni náročnosti práce 520 € v hrubom.
  • Exituje šesť stupňov náročnosti práce, v ktorých sa výška minimálnej mzdy mení.
  • Hodnota minimálnej hodinovej mzdy ovplyvňuje výšku príplatkov za prácu v noci, cez víkendy či pri sťažených podmienkach.
  • V Európe sú krajiny, kde inštitút minimálnej mzdy nevyužívajú.


Vedeli ste, že?

Minimálna mzda bola na našom území zavedená už v čase 1. Československej republiky a zaujímavosťou je, že sme boli jednou z prvých krajín v Európe, kde sa tento inštitút na ochranu nízkopríjmových zamestnancov zaviedol? Dnes patrí téma minimálnej mzdy do každoročných politických debát a jej pravidelné prehodnocovanie je ostro sledované. Ak ste si doteraz mysleli, že sa vás minimálna mzda netýka, čítajte ďalej.


Viac pre zamestnanca aj pre štát

Od 1. januára sa minimálna mzda na Slovensku zvyšuje zo 480 € na 520 € a jej zvýšenie o 40 € v hrubom znamená nielen o kúsok plnšiu peňaženku, ale aj viac peňazí v štátnej kase.

Zamestnanec, ktorý zarába minimálnu mzdu, si od 1. januára 2019 prilepší o 23 € v čistom, no štát a poisťovne vyzbierajú na odvodoch a daniach za jednotlivca ešte viac - takmer 27 €. Pre zamestnávateľa sa celkové náklady na superhrubú mzdu zvyšujú zo 649 € na 703 €.
Minimálna mzda aj viac ako 1000 €? V najvyššom stupni náročnosti áno

Minimálna mzda pre pomocného pracovníka je iná ako pre manažéra či lekára. Keď totiž hovoríme o minimálnej mzde, nemusí ísť vždy len o jej najnižšiu hranicu.

Existuje šesť stupňov náročnosti práce, kde sa výška minimálnej mzdy určuje podľa koeficientu pre jednotlivé stupne. Koeficient pre najvyšší stupeň je 2,0, čiže pre zamestnanca, ktorého náplň práce spadá do tejto kategórie, predstavuje minimálna hranica jeho platu skutočne 1040 €.


Pri zaradení pracovnej náplne zamestnanca do stupňa náročnosti sa posudzuje viacero faktorov. Na jednej strane je dôležitá najmä charakteristika práce, ale takisto aj úroveň vzdelania, zodpovednosť za iné osoby či zložitosť a namáhavosť práce.

Príklad: Pracovník v supermarkete, ktorý vykladá tovar a pracuje na pokladni, je zaradený do 2. stupňa s koeficientom 1,2, od 1. januára teda zarobí minimálne 624 € (520 x 1,2). Naproti tomu pracovník v rovnakom supermarkete, ktorý je zodpovedný za kontrolu financií v pokladni a stará sa o pracovný rozvrh zmien, patrí do 3. alebo 4. skupiny. Na výplatnej páske by preto mal mať minimálne 728 € alebo 832 €.


Čo všetko ovplyvňuje minimálna mzda

Ak zarábate minimálnu mzdu, jej zvýšenie pocítite na svojej výplatnej páske. Zmeny sa vás však môžu dotknúť aj vtedy, ak síce nezarábate štátom stanovené minimum, ale pracujete aj cez víkendy, v noci alebo v sťažených podmienkach.

Každý rok sa okrem minimálnej mesačnej ustanovuje aj minimálna hodinová mzda a práve tá ovplyvňuje výšku príplatkov a kompenzácií za prácu v noci, cez víkend či za sťažený výkon práce. V roku 2019 je minimálna hodinová mzda vo výške 2,989 € a povinné príplatky ku mzde za nočnú prácu či prácu v zhoršených podmienkach sa vyrátajú ako určité percento práve z minimálnej hodinovky.

V súčasnosti sa výška príplatkov pohybuje od 25 % z minimálnej hodinovej mzdy až po 100 %, no od 1. mája sa niektoré príplatky budú zvyšovať.

Okrem toho tiež minimálna mzda ovplyvní aj hranicu, kedy má zamestnanec nárok na daňový bonus za dieťa. Rodič si ho totiž môže uplatniť, ak za celý rok zarobí viac ako 6-násobok minimálnej mzdy, čo je v roku 2019 3120 €.


Ako sme na tom v porovnaní s Európou?

V porovnaní s ostatnými krajinami Európy je Slovensko so svojou výškou minimálnej mzdy v druhej polovici rebríčka – za sebou máme sedem krajín, kde je minimum ešte nižšie (Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Lotyšsko, Rumunsko, Litva a Bulharsko). Naopak, pred nami je 14 krajín, ktoré sú na tom s úrovňou minimálnej mzdy lepšie. Kraľuje im Luxembursko s 2071 €.

Existujú tiež krajiny, kde zákonom stanovenú hranicu minimálnej mzdy nepoznajú. Švédi, Dáni, Nóri, Islanďania, Švajčiari či Rakúšania si tak v jednotlivých odvetviach minimálne zárobky vyjedávajú v rámci odborových zväzov.


Nech už sa vás téma minimálnej mzdy týka alebo nie, vždy si môžete jednoducho zistiť, aký je férový plat na vašej pozícii© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat