logo

Ako reagovať na plat zverejnený v pracovnej ponuke?

15.3.2019

cover image

Našli ste si pracovnú ponuku so zaujímavou náplňou práce, no plat, ktorý firma ponúka, sa vám zdá nízky? Máme pre vás dobrú správu - nemusí byť finálny.


Na povinné zverejňovanie platov, ktoré v máji 2019 oslávi prvý rok svojho fungovania, sa uchádzači veľmi tešili. Platy vo firmách, dovtedy neprekonateľné tabu, sa malo konečne prekonať. Keď sa začala zverejňovať základná zložka mzdy, v mnohých prípadoch bola skôr sklamaním. V tejto súvislosti je však dôležité spomenúť, že platy, ktoré firmy zverejňujú, sú často len zákonné minimum, ktoré tam musia uviesť. Pre vás to znamená priestor na vyjednávanie a ideálny východiskový bod. Ako na to?Ako sa firmy popasovali s povinným zverejňovaním platov?

Nie je zamestnávateľ ako zamestnávateľ. Keďže v zákone nie je jasne stanovené, v akej forme musí byť minimálny základný plat, v praxi vidíme plat zverejnený množstvom rôznych spôsobov.

Viacerí zamestnávatelia uvádzajú skutočné minimum, ktoré na danú pozíciu ponúkajú, s formulkou, že finálny plat bude závisieť od skúseností a znalostí kandidáta. Ďalší zverejňujú platové rozpätie a iní zas ponuku platu dopĺňajú informáciami o príplatkoch. Nájdu sa dokonca takí, ktorí v pracovnej ponuke pri plate uvedú hodnotu minimálnej mzdy na Slovensku, aj keď je jasné, že náplň práce a zodpovednosti sú pri výkone daného povolania bežne hodnotené vyššími sumami.

Každý z týchto zamestnávateľov robí všetko v zmysle zákona, no vy ako uchádzač v skutočnosti neviete, koľko by ste mohli zarobiť. Všetko totiž závisí od vašich znalostí, vzdelania a schopnosti vyjednať si férový plat.


Ako chápať minimálny základný plat v zákone?

Podľa zákona zamestnávateľ nemusí zverejniť presný a finálny plat, ktorý na danú pozíciu ponúka. Povinné je zverejnenie minimálnej základnej zložky mzdy, teda suma, ktorá nesmie byť pri podpise zmluvy nižšia než je tá v ponuke. Keďže firma dopredu nevie, či jej na pracovnú ponuku zareaguje absolvent alebo skúsený pracovník s niekoľkoročnou praxou, zverejní taký plat, ktorý by bez problémov dala absolventovi bez praxe. Tí, ktorí už majú skúsenosti, si, samozrejme, na pozícii dokážu vypýtať viac.


Čo to znamená pre vás

Informácia o ponúkanej mzde, aj keď sa vám zdá nízka, pre vás znamená skvelý odrazový mostík pri vyjednávaní o plate, keď vám pracovnú pozíciu ponúknu.Programátora nahraďte svojou pracovnou pozíciou a situáciu z príkladu môžete aplikovať priamo na seba.

Vždy, keď natrafíte na pracovnú pozíciu, na ktorú chcete reagovať pre lákavú náplň práce, ale odradí vás nízka ponúkaná mzda, si v platovom dotazníku na Platy.sk overte, aký je tam priemerný plat. Možno zistíte, že ponúkaná mzda je na trhu práce adekvátna alebo objavíte potenciál na vyjednanie si podstatne vyššej sumy.

V každom prípade máte vždy právo o finálnej mzde diskutovať. Nezabúdajte, že rozhovor s personalistom vám o konkrétnej platovej ponuke ušitej priamo pre vás povie viac, ako zavrhnutie pracovnej príležitosti už pri pohľade na inzerát.
Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat