logo

5 chýb, ktoré robíme pri vyjednávaní o plate

6.12.2018

cover image

Chceli by ste, aby vám zamestnávateľ zvýšil plat? Alebo vás čaká pohovor a rozmýšľate, ako pristúpiť k téme mzdy? Prečítajte si, aké najčastejšie chyby robia uchádzači pri vyjednávaní o mzde. Keď sa im vyhnete, zvýšite svoje šance na úspech pri najbližšom rozhovore o vašej finančnej odmene.


Aj keď sa to tak možno nezdá, vyjednávanie o plate vyžaduje premyslenú stratégiu a je jedno, či ide o pracovný pohovor alebo požiadavku na súčasného zamestnávateľa. Nie vždy totiž bývajú platové požiadavky vyslyšané.

Niekedy to môžu spôsobovať okolnosti, ktoré neviete ovplyvniť (obmedzený rozpočet, zlá finančná situácia firmy), no inokedy za to môže niektorá z chýb, ktorej ste sa pri vyjednávaní dopustili. Spísali sme pre vás zoznam najčastejších strategických omylov, aby ste ich už nikdy nemuseli zopakovať.


1. Nepripravíte sa

V prípade, že sa na rozhovor o mzde nepripravíte, môže vaša požiadavka vyznieť neprofesionálne a  nadriadený či personalista vás protiargumentami prekoná. Firma totiž veľmi dobre vie, aké má finančné možnosti a aké sumy dokáže vyčleniť na konkrétnu pracovnú pozíciu.

Zistite si preto, „koľko ste na trhu práce hodní“. Ak budete poznať priemerný plat na pozícii, pomôže vám to vyčísliť jej trhovú hodnotu. Vyplňte platový dotazník na www.platy.sk a zistite, aká je priemerná mzda v konkrétnom regióne podľa vašich rokov praxe a úrovne vzdelania.



V rámci prípravy na vyjednávanie o plate by ste tiež mali pouvažovať nad argumentami, prečo by mal zamestnávateľ do vás „investovať“. Môžu to byť výsledky, ktoré dokazujete, vízia, s ktorou mu pomôžete zvýšiť zisk alebo jedinečné skúsenosti.




2. Sústredíte sa len na jedno číslo

Je skvelé mať konkrétnu predstavu o svojom plate a sebavedome ju odprezentovať aj zamestnávateľovi. Skúste ju ale zaobaliť do finančného rozpätia. Na jednom konci by mala byť minimálna hranica, ktorá je pre vás akceptovateľná a na druhom maximum, ktoré by bolo pre vás o niečo viac ako ideálne. Toto rozpätie by ale malo byť rozumné a jeho priemerom by mala byť želaná suma.




3. Na pohovore prezradíte váš súčasný plat

Prácu zväčša meníme preto, aby sme si prilepšili. Pri vyjednávaní o plate preto mnohí zvyknú povedať, od akej sumy by sa chceli odraziť.

Na pohovore by ste nikdy nemali prezradiť, koľko zarábate u súčasného zamestnávateľa. Poskytli by ste tým personalistovi pre vás nevyýhodný bod, o ktorý sa môže oprieť. V takej situácii je veľká šanca, že sa nebude orientovať podľa aktuálnej trhovej hodnoty danej pozície.




4. Tému platu otvoríte ako prví

Zlaté pravidlo pohovorov znie: „Nechajte personalistu, nech tému o plate otvorí ako prvý“. Ak sa na plat začnete pýtať v nevhodne skorom čase, môžete zamestnávateľa či personalistu odradiť. Dávate tým totiž najavo, že viac ako náplň práce vás zaujímajú peniaze.

Toto pravidlo môžete porušiť jedine v prípade, že sa pohovor blíži ku koncu a o plate nepadlo ani slovo. Ideálna situácia prichádza vtedy, keď vás personalista vyzve na otázky.




5. Argumentujete nákladmi na život

Zamestnávateľa nezaujíma, koľko platíte za hypotéku, že sa vám pokazilo auto alebo očakávate ďalšieho potomka. Je pravdou, že vám môže pri výnimočných situáciách ako narodenie dieťaťa či svadba finančný bonus, ale tieto témy do vyjednávania o plate nepatria.

Jediné argumenty, ktoré môžete použiť, by sa mali týkať vášho pracovného výkonu a skúseností. Zamestnávateľ totiž pri vašej mzde počíta s tým, koľko peňazí mu vaša práca pomôže zarobiť alebo ušetriť.




Neexistuje univerzálny návod

Vyjednávanie o plate by nikdy nemalo byť postavené na argumentačnej vojne. To, s akou finálnou sumou zo stretnutia odídete, je totiž v ideálnom prípade výsledkom vzájomnej dohody, s ktorou budete spokojní vy aj zamestnávateľ.

Sami by ste mali v danej situácii vycítiť aké argumenty môžete použiť a akým sa vyhnúť. Ak však budete vystupovať sebaisto a zároveň asertívne, vypočujete si personalistu a budete reagovať chápavo na jeho prípadné námietky, je veľká pravdepodobnosť, že odídete s férovou dohodou. Chybám, ktoré spomíname vyššie, sa však určite vyhýbajte oblúkom. Držíme palce.


Ak by ste si radi prečítali ešte viac tipov na úspešné diskutovanie o mzde, kliknite na našu platovú brožúrku. 



© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat