logo

4 situácie, v ktorých je možné akceptovať nižší plat

8.1.2021

cover image

Bude vaša mzda po nástupe do novej práce na rovnakej úrovni ako v tej predchádzajúcej? Nemusí to tak byť vždy. Výpočet mzdy ovplyvňuje charakter práce, úroveň vzdelania či skúsenosti, ale aj váš budúci rast, raketový nárast spoločnosti a iné bonusy. Kedy je vhodné akceptovať nižšiu mzdu?


1. Skúšobná doba = testovacia doba

Trojmesačná skúšobná doba je obdobie, v ktorom si môže zamestnávateľ preveriť schopnosti a danosti nového človeka v tíme. Zamestnanec taktiež zisťuje, či práca spĺňa jeho očakávania. V tejto lehote majú podľa Zákonníka práce obe strany možnosť odstúpiť od pracovnej zmluvy bez udania dôvodu.

Niektorí zamestnávatelia zvyknú počas skúšobnej doby navrhnúť nižší plat než ten, ktorý požadujete vy, s dodatkom, že po jej skončení a po obojstrannej spokojnosti vám ho navýšia. V skúšobnom období je navyše bežné aj to, že nebudete mať nárok na odmeny.

TIP: Ak na takýto kompromis pristúpite, uistite sa, že ho bude obsahovať aj vaša pracovná zmluva. Je z vašej strany v poriadku dožadovať sa zmluvného pokrytia navýšenia mzdy po skúšobnej dobe, ak ste sa tak so zamestnávateľom dohodli.

2. Z manažérky kvetinárka

Príbehy totálnej zmeny kariéry nie sú v posledných rokoch nijako nezvyčajné. Zamestnanci veľkých korporátnych spoločností v priebehu rokov stúpajú po kariérnom rebríčku. S platom sú spokojní, chýba im však sloboda, pociťujú túžbu plniť si svoje sny. A tak sa jedného dňa z HR manažérky stáva kvetinárka alebo z daňovej poradkyne módna návrhárka. Nová vášeň a totálna zmena kariéry so sebou prináša aj zníženie príjmu. Kým zamestnanec nadobudne nové skúsenosti a dostane sa na pôvodné ohodnotenie, nejaký čas to potrvá. „K výraznejšej zmene platu by malo dôjsť po 18 až 24 mesiacoch,“ upresňuje Trellis Usher, zakladateľka HR spoločnosti T.R. Ellis.

3. Benefity, ktoré sa počítajú

Akceptovať nižšiu mzdu je možné aj v tom prípade, ak k nej zamestnávateľ pridáva skvelé bonusy. Nehovoríme o home office či pekných kanceláriách. Hovoríme napríklad o ubytovaní zadarmo (v prípade, ak je zamestnanec z iného mesta), o preplácaní dopravy do práce, výraznej zľave na podnikové výrobky či preplácaní štúdia. Ide o výdavky, ktoré by zamestnanec zo svojho platu aj tak použil na úhradu rovnakých nákladov či aktivít. Môžeme sem zaradiť aj úhradu nákladov za materskú školu, životné poistenie či príspevok do 3. dôchodkového piliera.

4. Menej peňazí, viac šťastia

Plat je dôležitý, ale nie jediný faktor, ktorý definuje úspešného zamestnanca. Pod hrozbou pracovného vyhorenia sú niektorí zamestnanci ochotní pracovať za nižšiu mzdu. Odmenou je menej stresu, lepší pracovný rozvrh alebo kratšie dochádzanie. A dokonalá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom.

Prieskum firmy Mom Corps zameraný na kariérny rozvoj zistil, že 45 % dospelých pracujúcich je ochotných vzdať sa určitého percenta zo svojho platu za väčšiu flexibilitu v práci.

Akceptovať nižší plat nemusí predstavovať pre zamestnanca krok späť. Práve naopak. Tolerovať ho možno v skúšobnej lehote, pri naštartovaní vlastného biznisu či pri dosiahnutí work-life balance. Ak sa chcete zistiť svoju hodnotu na trhu práce z pohľadu zamestnanca, použite kalkulačku na platy.sk.



Zuzana Fabrici

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat