Viete, akú výšku platu si vypýtať?

Profesia už sedem rokov pomáha ľuďom a firmám zorientovať sa v platoch (Infografika)


"Dobrý deň, idem zajtra na pohovor na pozíciu asistentky v Prešove a neviem, aký plat si vypýtať. Viete mi poradiť?"
Písal sa rok 2007 a do Profesie prúdili takéto otázky na dennom poriadku. Ekonomike sa darilo, nezamestnanosť klesala a uchádzači migrovali od zamestnávateľa k zamestnávateľovi. A dožadovali sa informácií o plate, ktoré k dispozícii neboli. Nebolo v našich silách odpovedať jednotlivcom, navyše, údaje o platoch pre jednotlivé pozície sme ani nemali k dispozícii. Ale pomocť sme chceli, preto tak ako v iných prípadoch, Profesia vypočula potrebu používateľov a v auguste 2007 spustila prieskum platov, pôvodne pod názvom Merces.sk (z latinského slova odmena, mzda). 

Portál odvtedy prešiel niekoľkými dizajnovými a obsahovými úpravami, v roku 2011 sme zmenili názov prieskumu na Platy.sk, aby sme boli pre používateľov ešte zrozumiteľnejší. Z projektu sa stal stabilný a úspešný produkt, ktorý už sedem rokov pomáha uchádzačom o prácu, študentom a aj personalistom či manažérom zorientovať sa v oblasti odmeňovania na jednotlivých pozíciách. A neostali sme len na Slovensku. Svoj príbeh začal prieskum postupne písať v Českej republike, Maďarsku, na Balkáne aj v Pobaltí. 

Na portál Platy.sk a jeho sesterské weby chodia denne tisíce ľudí, stovky z nich si porovnajú plat, aby zistili, či ten súčasný zodpovedá ich pozícii, regiónu, vzdelaniu či praxi. Ďalšie stovky používateľov si denne overujú, či ich očakávaný plat zodpovedá realite.

Porovnajte si plat s ostatnými


Nasledujúca infografika poukazuje na niektoré míľniky v histórii Platy.sk.


Porovnajte si plat s ostatnými


Články o platoch

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.

02
Jan.
Minimálna mzda v roku 2019: Všetko, čo potrebujete vedieť

Od 1. januára 2019 sa minimálna mzda zvyšuje zo 480 € na 520 €. Čo ďalšie táto zmena ovplyvní? Pripravili sme pre vás zhrnutie všetkého, čo by ste v súvislosti s inštitútom minimálnej mzdy mali vedieť.