V Bratislavskom kraji sa zarába 1174 eur mesačne, v Prešovskom o 439 eur menej

Ľudia v Prešovskom kraji zarobia v priemere každý mesiac o 37% menej ako ľudia, ktorí pracujú v Bratislavskom kraji. Ak porovnáme medzi krajmi platy ľudí, ktorí pracujú na pozíciách ako upratovači, robotníci či vrátnici, zarobia všade takmer rovnako. Rozdiel medzi platmi ľudí na pozíciách v pomocných prácach je v jednotlivých krajoch najviac 8 percent.

Hrubý mesačný plat v Bratislavskom kraji je podľa platového prieskumu Platy.sk 1174 eur mesačne. V ostatných krajoch Slovenska sa mu priemerné platy ani zďaleka nepribližujú. Najbližšie k priemernému platu v Bratislavskom kraji majú priemerné platy v Trnavskom a Trenčianskom kraji, kde však tiež zaostávajú takmer o tridsať percent. 


Zdroj: Platy.sk

Rozdiel v platoch stúpa s vyššou kvalifikáciou

Najmenší rozdiel medzi tým, koľko zarobí človek na tej istej pozícii v Bratislavskom kraji a ostatných krajoch, je pri pomocných zamestnancoch. Priemerné platy sa v jednotlivých krajoch pohybujú od 461 eur v Prešovskom kraji po 536 eur v Bratislavskom kraji.

Menšie regionálne rozdiely sú medzi zamestnancami aj v prípade, ak pracujú na pozíciách pre kvalifikovaných robotníkov a zamestnancov v službách. Najnižší priemerný plat zarábajú v službách ľudia v Banskobystrickom kraji, 576 eur mesačne a najvyšší plat v Bratislavskom kraji, 700 eur mesačne. 

Rozdiel medzi platmi v manažmente je už pritom v jednotlivých krajoch v porovnaní s Bratislavským krajom štvrtinový. Kým nižší alebo stredný manažér v Bratislavskom kraji zarobí 1611 eur v priemere, človek na podobnej pozícii v Prešovskom kraji má priemerný plat 1070 eur. „Vyššie regionálne rozdiely v platoch ľudí na vyšších pozíciách vyplývajú zo štruktúry firiem pôsobiacich v okolí hlavného mesta. Človek na pozícií top manažéra v Bratislavskom kraji, riadi často väčšiu firmu ako človek riadiaci firmu v iných krajoch, čo sa odzrkadľuje aj na jeho plate," povedal projektový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký. 


Zdroj: Platy.sk

Rozdiely v platoch sú aj v štátnych firmách

Rozdiel medzi platom človeka v Bratislavskom kraji a v ostatných krajoch je na pozícii, či už človek pracuje v súkromnej firme alebo štátom vlastnenej spoločnosti. Pri súkromných domácich a zahraničných firmách sú platy nižšie približne o štvrtinu. Ak dvaja ľudia pracujú v štátnej spoločnosti ich plat sa môže naprieč Slovenskom líšiť o menej ako pätinu.

„Zaujímavé je aj to, že v Bratislavskom kraji je rozdiel medzi platmi zamestnancov v súkromných firmách oproti štátnym firmám o 18 percent, v iných krajoch je rozdiel v zárobku štátneho zamestnanca a zamestnanca v súkromnej sfére od 2 do 11 percent," komentuje Miroslav Dravecký. 


Zdroj: Platy.sk

Z konkrétnych pracovných kategórií sú regionálne rozdiely najnižšie, ak ľudia pracujú na pozíciách v pomocných prácach alebo školstve. Najlepšie si zmenou miesta výkonu práce vedia privyrobiť ľudia, ak pracujú na pozíciách v bankovníctve, ekonomike, manažmente či informačných technológiách. 


Zdroj: Platy.sk
Články o platoch

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.

02
Jan.
Minimálna mzda v roku 2019: Všetko, čo potrebujete vedieť

Od 1. januára 2019 sa minimálna mzda zvyšuje zo 480 € na 520 €. Čo ďalšie táto zmena ovplyvní? Pripravili sme pre vás zhrnutie všetkého, čo by ste v súvislosti s inštitútom minimálnej mzdy mali vedieť.