Štrajkujúcim učiteľom v Bratislave sa nečudujem

Miro Dravecký prináša osobný pohľad na požiadavku učiteľov na zvýšenie platov.

Učitelia sa neuspokojili s 5% navýšením platov, ktoré im tento týždeň schválil parlament. Neviem ako vám, no mne sa zdá, že najhlasnejšie sa ozývajú bratislavskí učitelia, ktorí dávajú o sebe najviac vedieť. Stretávajú sa a premýšľajú o ďalších krokoch, ktoré podniknú na podporu svojich požiadaviek. Viem, že štrajk nie je len o platoch, no pri pohľade na ne je zrejmé, prečo práve učiteľom v Bratislavskom kraji najviac záleží na tom, aby sa ich platy zvýšili výraznejšie než o spomínaných 5 percent.

Porovnával som stredné hodnoty platov (tzv. medián) jednotlivých typov učiteľov regionálneho školstva. V Prešovskom kraji je to pre učiteľov základných škôl suma 710 eur. To znamená, že polovica učiteľov zarába viac ako uvedená hodnota a druhá polovica menej. V Bratislavskom kraji je medián platu učiteľa základnej školy 650 eur. Tieto údaje vychádzajú z prieskumu, do ktorého sa zapojilo sto respondentov v jednotlivých krajoch.

Stredná hodnota platu učiteľov základných škôl v Bratislavskom kraji predstavuje len 65% mediánu platu všetkých zamestnancov v tomto kraji. V Prešovskom kraji sú na tom oveľa lepšie, lebo učitelia tu zarábajú približne rovnako ako ostatní zamestnanci v kraji.

Podmienkou pre prácu učiteľa je absolvovanie univerzitného štúdia a preto je rozumné porovnávať ich platy s ostatnými zamestnancami, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie. Výsledky sú z pohľadu učiteľov deprimujúce. Špeciálne v Bratislavskom kraji je situácia najhoršia. Učitelia základných škôl tu zarábajú len polovicu toho, čo ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci v kraji. Ich kolegovia v Prešovskom kraji sú na tom lepšie než v Bratislave, no i tak zarábajú 89% toho, koľko ostatní vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci Prešovského kraja.


Zdroj: Platy.sk

Porovnanie platov učiteľov v jednotlivých regiónoch ukazuje, že aj keby sa zvýšili platy o 5%, v žiadnom kraji nedosiahnu platy učiteľov úroveň platov ostatných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. A najhoršie sú na tom ozaj učitelia v Bratislavskom kraji.

Miroslav Dravecký, bývalý učiteľ

Články o platoch

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.

02
Jan.
Minimálna mzda v roku 2019: Všetko, čo potrebujete vedieť

Od 1. januára 2019 sa minimálna mzda zvyšuje zo 480 € na 520 €. Čo ďalšie táto zmena ovplyvní? Pripravili sme pre vás zhrnutie všetkého, čo by ste v súvislosti s inštitútom minimálnej mzdy mali vedieť.