logo

Stále populárnejší sabbatical: Ako sa naň pripraviť a čo vám prinesie

28.9.2020

cover image

Aj keď sabbatical na Slovensku ešte stále neponúka každý zamestnávateľ, stále viac ľudí má skúsenosť s niekoľkomesačným pracovným voľnom. Zvažujete na čas vystúpiť z pracovného kolotoča aj vy? Prečítajte si, čo všetko to obnáša.


Keď v roku 2018 robila spoločnosť Profesia online prieskum pre združenie zodpovedných firiem Business Leaders Forum pri Nadácii Pontis, vyšlo z neho, že až 49 % respondentov zažíva stres v práci niekoľkokrát týždenne. Takéto výsledky pri súčasnom tempe pracovného nasadenia prekvapia len málokoho. So stúpajúcim pracovným zaťažením a potrebou byť neustále k dispozícii, rastie aj množstvo ľudí, ktorí sa obzerajú po spôsobe, ako z tohto kolotoča aspoň na chvíľu vystúpiť. Jednou z možností môže byť stále populárnejší sabbatical.

Čo to vlastne je?

Ak sa pozriete na pôvod slova sabbatical, zistíte, že nejde o nič nové. Slovo pochádza z hebrejčiny a vyjadrovalo tzv. sabbatický, teda oddychový rok. Majitelia pôdy nechali každých sedem rokov ležať pole ľadom, aby si pôda mohla doplniť potrebné minerály a živiny. V minulom storočí sa výraz preniesol aj do amerického univerzitného prostredia. Každý siedmy rok majú profesori nárok na platené voľno, kedy sa môžu venovať len svojim prácam a výskumu. Podobne si voľno na rozjímanie berú aj duchovní v cirkvi.

Do súčasnosti sa tak sabbatical preniesol ako dlhšia pracovná pauza nad rámec bežnej dovolenky, ktorá môže trvať od niekoľkých mesiacov až po rok. V závislosti od dohody so zamestnávateľom býva toto voľno neplatené alebo čiastočne kryté. Túto možnosť čoraz častejšie využívajú zamestnanci, ktorých síce ich práca baví, no majú pocit, že uviazli v rutine. Poprípade im dochádza energia na každodenné fungovanie, nemajú ďaleko od vyhorenia, a potrebujú si doplniť dôležité mentálne aj kreatívne zdroje.

Na rozdiel od klasickej dovolenky poskytuje sabbatical priestor na úplné zregenerovanie fyzických aj psychických síl a často má účel, s akým chcete daný čas stráviť. Zamestnanec sa tak nielenže “vypne” od pracovných povinností, ale získaný čas venuje sebarozvoju.

Pre koho je sabbatical vhodný

Zaujala vás predstava dlhšieho voľna a pohrávate sa s myšlienkou, že by ste sa na to dali tiež? Ak ste vo firme už niekoľko rokov a máte pocit, že by ste pauzu potrebovali, treba zistiť, či by tomu u vás bolo naklonené vedenie. Aj keď sabbatical nemusí byť priamo ponúkaný ako benefit firmy, ako to má čoraz viac firiem na Slovensku, môže byť zamestnávateľ vašej požiadavke otvorený.

Okrem toho, nemusíte rovno žiadať o celý rok voľna, niekedy pomôžu aj dva mesiace aktívneho oddychu. Dôležité je vedieť, aká pohnútka vás na sabbatical láka. O to presvedčivejšie budete víziu vedieť predstaviť zamestnávateľovi a zdôvodniť mu vaše kroky.

Aké sú výhody sabbaticalu

Ako sme už spomenuli dlhodobé, no tiež aktívne voľno, ktoré sabbatical predstavuje, ponúka rôzne výhody. Nielenže si môžete naplno oddýchnuť od pracovnej rutiny, viete tento čas využiť aj na rozvoj zručností v rôznej oblasti. Často sa tiež ako vedľajší pozitívny efekt dostavuje aj nový pohľad na zabehnutú pracovnú rutinu, inšpirácia a vyššia výkonnosť. Mnohí tiež polročné voľno z práce využívajú ako prevenciu pred vyhorením, no tiež na rozšírenie komfortnej zóny.

Jednou z najčastejších možností, ako využiť sabbatical, je cestovanie. To je síce v súčasných podmienkach značne obmedzené, no nová perspektíva a zážitky sa dajú nabrať aj cestovaním po Slovensku s ruksakom na chrbte. Okrem toho môžete sabbatical tráviť s rodinou, vzdelávať sa, objavovať nové záľuby alebo ponúknuť svoje sily ako dobrovoľník.


Na čo si v prípade dlhého voľna dať pozor

Sabbatical je často obdobím niekoľkých mesiacov bez príjmu. Na to sa treba pripraviť už na začiatku. Tiež sa môže stať, že súčasný zamestnávateľ nepodporí vašu niekoľkomesačnú absenciu v práci. Ak sa teda aj napriek tomu rozhodnete pre sabbatical, treba obdobie, ktoré budete následne venovať hľadaniu novej práce, započítať do vašich plánov.

Je dôležité mať dopredu predstavu a ciele, ako čas voľna využijete. Pol roka sa môže na začiatku zdať ako veľa času, no bez jasného plánu prejde rýchlo. Sabbatical vám môže dať veľa, no ak necháte mesiace plynúť len tak, možno budete nakoniec tam kde na začiatku, len o niekoľko tisíc na bankovom účte ľahší.

Ako si sabbatical naplánovať a na čo netreba zabudnúť

Pri plánovaní niekoľkomesačného vo väčšine prípadov neplateného voľna treba myslieť najmä na už spomínanú finančnú stránku. Ak viete, že by ste v budúcnosti chceli sabbatical vyskúšať, môžete naň začať šetriť už dnes. Najlepšie bude zistiť výšku vašich mesačných nákladov aj podľa toho, ako chcete sabbatical tráviť, a vytvoriť si dostatočnú rezervu.

Pravdou však je, že vaše príjmy nemusia ísť počas polročného voľna na nulu – môžete niekde vypomáhať alebo freelancovať na diaľku. Aj menší mesačný príjem vám tak dodá istotu, že finančne všetko zvládnete a budete sa môcť sústrediť na samotnú náplň vášho pracovného voľna.

Z pohľadu Zákonníka sa v období bez náhrady mzdy stáva zamestnanec samoplatiteľom zdravotného poistenia. V rámci zdravotného poistenia vám tak vznikajú povinnosti ako samostatne zárobkovo činnej osobe a výšku poistenia si za dané obdobie treba overiť vo vašej zdravotnej poisťovni. Inak je to so Sociálnou poisťovňou – obdobia neplateného voľna jej nahlási zamestnávateľ, a ani on, ani vy poistné za dané obdobie neplatíte. Odporúčame tiež zvážiť aj poistenie na hory alebo cestovné poistenie, najmä ak budete v zahraničí. Pokryjete si tak v nečakaných prípadoch aspoň základné náklady, čo určite pri neplatenom voľne neskôr oceníte.

TIP: Nastavte si do zdravotnej poisťovne trvalý príkaz na úhradu preddavkov na poistenie, počas vášho sabbaticalu tak na to nebudete musieť myslieť.

Ak si myslíte, že sabbatical je pre vás, určite mu dajte šancu. S trochou plánovania a šetrenia, môžete niekoľko mesiacov premeniť na obdobie plné zážitkov a inšpirácie. A z nich potom čerpať ďalšie pracovné roky.




Mojmíra Némethová

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat