Princezná či smetiar: Koľko by ste zarábali, keby ste si splnili detské sny o povolaní?

Smetiar, veterinárka či učiteľ. Aj vy ste ako dieťa snívali o jednom z týchto alebo o podobnom povolaní? Prečítajte si, koľko by ste dnes zarábali, keby ste svoje sny zrealizovali.


20 detských snov

Keď sa o svojom dospeláckom povolaní rozhodujeme ako deti, nezáleží nám na tom, koľko zarobíme, aké budeme mať benefity alebo v ktorom regióne danú prácu zoženieme. Pozreli sme sa preto na 20 najčastejších povolaní, ktoré deti označujú ako svoje vysnívané a zaujímalo nás, koľko sa dnes na daných pozíciách zarába. Zrejme pre vás nebude žiadnym prekvapením, že len malé percento z nich je nadpriemerne ohodnotených. Ktoré to sú?


Kým ako pilot, lekár, právnik, vojak, steward/letuška či generálny riaditeľ dnes zarobíte viac ako je priemerný plat na Slovensku, ako napr. krajčírke, kaderníčke, chovateľovi zvierat alebo smetiarovi by to pre vás také ružové nebolo.  


Je ľahké splniť si detský sen?

Ukazuje sa, že naplnenie detských snov nemusí byť jednoduché. Problematické to môže byť najmä pri pozícii generálneho riaditeľa. Na takúto pozíciu by ste si museli poradiť nielen s obrovskou konkurenciou, ale zároveň je nutné splniť aj množstvo požiadaviek. Na portáli Profesia.sk sa tento rok objavilo zatiaľ 44 ponúk pre generálnych riaditeľov. Najväčšiu príležitosť splniť si svoj sen dnes majú tí, ktorí v detstve hovorili, že sa ako dospelí stanú učiteľmi, krajčírmi, zdravotnými sestričkami, právnikmi či lekármi. Naopak, na pozíciu archeológa či smetiara firmy nehľadali nových zamestnancov na Profesia.sk ani raz.A čo princ a princezná?

Chceli ste byť ako deti princom či princeznou? Predstavovali ste si sladké ničnerobenie, veľa krásnych šiat a neobmedzený prísun peňazí? Realita je však iná. Na Slovensku by ste totiž ako dlhodobo nezamestnaný človek s kráľovským titulom museli vyžiť z prinajlepšom 180,47 eur mesačne.Zistite, či vo vašom súčasnom zamestnaní zarábate férovo.

porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


Články o platoch

13
Sep.
Kde nájdete informáciu o priemernom plate na vašej pozícii a prečo je dôležité ho poznať?

Nie je vám úplne jasné, ako by ste mali v praxi využiť informáciu o priemernej mzde na Slovensku? Tento štatistický pojem nie je pre bežných zamestnancov veľmi užitočný, oveľa viac vám prinesie poznatok o priemernej mzde na vašej konkrétnej pozícii. Prezradíme vám, kde túto informáciu nájdete a ako ju môžete využiť.

23
Aug.
Ako zvýšite šance na úspešné zamestnanie sa po škole?

Skončili ste štúdium a nedarí sa vám zohnať si prácu presne podľa vašich predstáv? Zíva váš životopis prázdnotou a okrem úspešného absolvovania záverečných skúšok sa nemáte čím pochváliť pred potenciálnymi zamestnávateľmi? Prečítajte si tipy na to, ako získať prax a zaistiť si tak konkurenčnú výhodu v mori absolventov.

08
Aug.
Paylab.com skvalitnil platové analýzy, pri výpočtoch využíva regresné modely

August 2018 - Medzinárodná sieť Paylab, ktorá zastrešuje 19 lokalizovaných platových portálov, priniesla na trh inováciu v spracovaní platových údajov. Novinkou je zavedenie regresných modelov, ktoré skvalitňujú platové analýzy a poskytujú v nich komplexnejšie a detailnejšie údaje o odmeňovaní zamestnancov. Metodika dokáže zo zozbieraných dát vyťažiť oveľa viac informácií a podľa vzťahov medzi jednotlivými skupinami dát aj lepšie odhadovať platy pri pozíciách, kde je platových údajov nedostatok. Zároveň môže plnohodnotne uspokojiť širšie spektrum klientov, ktorí majú záujem o platové reporty.