Princezná či smetiar: Koľko by ste zarábali, keby ste si splnili detské sny o povolaní?

Smetiar, veterinárka či učiteľ. Aj vy ste ako dieťa snívali o jednom z týchto alebo o podobnom povolaní? Prečítajte si, koľko by ste dnes zarábali, keby ste svoje sny zrealizovali.


20 detských snov

Keď sa o svojom dospeláckom povolaní rozhodujeme ako deti, nezáleží nám na tom, koľko zarobíme, aké budeme mať benefity alebo v ktorom regióne danú prácu zoženieme. Pozreli sme sa preto na 20 najčastejších povolaní, ktoré deti označujú ako svoje vysnívané a zaujímalo nás, koľko sa dnes na daných pozíciách zarába. Zrejme pre vás nebude žiadnym prekvapením, že len malé percento z nich je nadpriemerne ohodnotených. Ktoré to sú?


Kým ako pilot, lekár, právnik, vojak, steward/letuška či generálny riaditeľ dnes zarobíte viac ako je priemerný plat na Slovensku, ako napr. krajčírke, kaderníčke, chovateľovi zvierat alebo smetiarovi by to pre vás také ružové nebolo.  


Je ľahké splniť si detský sen?

Ukazuje sa, že naplnenie detských snov nemusí byť jednoduché. Problematické to môže byť najmä pri pozícii generálneho riaditeľa. Na takúto pozíciu by ste si museli poradiť nielen s obrovskou konkurenciou, ale zároveň je nutné splniť aj množstvo požiadaviek. Na portáli Profesia.sk sa tento rok objavilo zatiaľ 44 ponúk pre generálnych riaditeľov. Najväčšiu príležitosť splniť si svoj sen dnes majú tí, ktorí v detstve hovorili, že sa ako dospelí stanú učiteľmi, krajčírmi, zdravotnými sestričkami, právnikmi či lekármi. Naopak, na pozíciu archeológa či smetiara firmy nehľadali nových zamestnancov na Profesia.sk ani raz.A čo princ a princezná?

Chceli ste byť ako deti princom či princeznou? Predstavovali ste si sladké ničnerobenie, veľa krásnych šiat a neobmedzený prísun peňazí? Realita je však iná. Na Slovensku by ste totiž ako dlhodobo nezamestnaný človek s kráľovským titulom museli vyžiť z prinajlepšom 180,47 eur mesačne.Zistite, či vo vašom súčasnom zamestnaní zarábate férovo.

porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


Články o platoch

15
Mar.
Ako reagovať na plat zverejnený v pracovnej ponuke?

Našli ste si pracovnú ponuku so zaujímavou náplňou práce, no plat, ktorý firma ponúka, sa vám zdá nízky? Máme pre vás dobrú správu - nemusí byť finálny.

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.