logo

Povinné zverejňovanie platov = viac informácií pre vyjednávanie o mzde

11.4.2018

cover image

Od 1. mája 2018 bude zo zákona povinné zverejňovanie základnej zložky mzdy v pracovných ponukách. Budete vďaka tomu vedieť, koľko zarobíte v konkrétnej firme? Áno aj nie. Prečítajte si, čo sa zmení a ako s touto informáciou čo najlepšie narábať.


Pri prezeraní inzerátov môžete už dnes naraziť na rôzne interpretácie ponúkaného platu, pričom nie vždy musí byť ihneď jasné, akú sumu by ste mali mať na výplatnej páske:

Ponúkaný plat (brutto)

 • 1850 - 2350 €/mesiac v čistom,

 • 700 - 900 € brutto + variabilná zložka,

 • TPP: nástupný plat 800 € BRUTTO, po troch mesiasoch 900 € BRUTTO - ŽIVNOSŤ: nástupný plat 840 €, po zapracovaní 1020 € - pri jazdení v noci príplatok 2 €/hod. - bonus pri nadčasoch,

 • zmluvne dohodnutý 1150 €/mesiac brutto + nadčasy,

 • 3,50 €/hodina,

 • od 873 € - 952 € + príplatky + hodnotenie (osobné 0 - 20 % zo základnej mzdy, skupinové 0 - 10 % zo základnej mzdy, nadčas 25 % z prim. mzdy, príplatok - noc 0,60 €/hod., poobedná 0,40 €/hod., konti príplatok 0,62 €/hod.,

 • priemerná mzda 720 € v hrubom,

 • dohodou.

Zverejňovanie platov v pracovných inzerátoch nie je žiadna novinka, v praxi však doposiaľ išlo skôr o príjemnú bonusovú informáciu než o pravidlo. Na portáli Profesia.sk ste napríklad mohli informáciu o plate nájsť v približne 27 % inzerovaných ponúk. Žiadny zákon totiž zamestnávateľom neprikazoval ponúkaný plat zverejňovať.


Čo sa zmení v zákoneNovela zákona sa týka:

 • všetkých firiem, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,

 • všetkých firiem, ktoré zamestnávajú zamestnancov na základe Zákonníka práce a Zákona o službách zamestnanosti.

Nevzťahuje sa na:

 • pracovné ponuky do štátnej služby (školstvo, úrady, polícia, ...), teda rezorty, ktoré sa riadia pri zamestnávaní iným, špecifickým zákonom, 

 • firmy so sídlom v zahraničí, ktoré hľadajú zamestnancov mimo Slovenska.


Čo je základná zložka mzdy a prečo vám len naznačí, koľko v skutočnosti zarobíte


Pozitívnou zmenou je, že neslávne známa hláška "plat dohodou" už viac nebude strašiť uchádzačov o prácu. Nahradí ju povinná informácia o základnej zložke mzdy.

Základná zložka mzdy je zmluvne dohodnutá odmena za odpracovaný čas alebo dosiahnutý výkon. Ide o hrubú mzdu, v ktorej ešte nie sú započítané odmeny, príplatky za nočnú či rizikovú prácu, nadčasy či 13. plat. V pracovných inzerátoch je povinné uvádzať základnú zložku mzdy ako minimum, ktoré zamestnávateľ na konkrétnu pozíciu ponúka. Pri podpise pracovnej zmluvy nesmie byť základná zložka mzdy nižšia, než bola uvedená na pracovnej ponuke. Smerom hore to však už neplatí a práve to je vaša šanca na vyjednávanie.

Aj naďalej bude dovolené zverejňovať ponúkanú mzdu v rozpätí od minima po jej maximum. Takáto forma dáva inzerujúcim spoločnostiam možnosť prispôsobiť finálny plat podľa reálnych skúseností uchádzača a nijako neporušuje zákon. Podstatné však je, že minimálnu zložku mzdy nebude môcť zamestnávateľ pri podpise zmluvy znížiť a jej zverejnenie v inzeráte bude nutné.

Zákon neupresňuje, v akej forme musí byť plat uverejnený, v praxi sa tak najčastejšie budeme stretávať so základnou zložkou mzdy za mesiac, ale aj na hodinu.


Ako narábať s informáciou o základnej zložke mzdy


Ak ste doposiaľ pri pracovných pohovoroch nervózne čakali na otázku o "vašej predstave platu", od 1. mája získate pre túto situáciu strategickú výhodu. Vďaka povinne zverejnenej základnej zložke mzdy získate argument navyše a odpovedať budete môcť bez obáv, že si pýtate príliš málo alebo priveľa. Zníži sa tak riziko, že sa podceníte pod možnosti vášho potenciálneho zamestnávateľa alebo že ho, naopak, odradíte vysokými nárokmi. Ľahšie sa vám bude hľadať kompromis vyhovujúci pre obidve strany.

Už v minulosti sme upozorňovali na to, že pred každým pohovorom je nutné spraviť si prieskum zárobkov na pozícii v oblasti, v ktorej firma pôsobí. Výborným zdrojom dát je portál Platy.sk, kde si môžete prezrieť priemerné platy na konkrétnych pozíciách, alebo si môžete na základe rýchleho dotazníka porovnať svoju aktuálnu mzdu s ostatnými "kolegami z fachu" a lepšie sa pripraviť na pohovor na rovnakú pozíciu.


porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


Výška platu vo veľkej miere závisí od vašich skúseností, úrovne zodpovednosti, ktorú budete niesť a takisto aj regiónu, kde firma pôsobí. Pokiaľ spoločnosť uvedie nižší ako priemerný plat v regióne, odporúčame vám vyjednávať. Nízky plat v ponuke by nemal byť prekážkou k tomu, aby ste poslali svoj životopis a na pohovore požadovali lepšie podmienky. Ak budú vaše argumenty silné a oprávnené, je šanca, že sa dohodnete. Nikde nie je napísané, že vám firma nemôže dať vyšší plat, než uvádza v pracovnej ponuke. Garantujeme však, že tak nespraví sama od seba, impulz musí prísť z vašej strany. Všetko tak závisí od vašej šikovnosti.

Nie ste si istí, ako najlepšie vyjednávať o férovom plate? Prečítajte si praktické rady a tipy.


Pýtajte sa na variabilnú zložku mzdy a príplatky


Ak firma v pracovnej ponuke pri základnej zložke mzdy uvádza aj jej variabilnú zložku v podobe provízií, odmien alebo príplatkov, spýtajte sa na pohovore na detaily a podmienky, pri akých ich získate. Mzda rozdelená na fixnú čiastku a bonusy je častá najmä v obchode, poisťovníctve či bankovom sektore, no takisto aj pri práci na zmeny, keď je kvôli nepretržitej prevádzke nutná práca cez víkendy alebo štátne sviatky.

Keďže zákon prikazuje zamestnávateľom uvádzať len výšku základnej zložky mzdy, informácie o jej pohyblivých častiach si naďalej budú nechávať pre seba. Odmeny a príplatky pritom môžu hrať významnú rolu v celkovej výške mzdy, preto vám ani povinne zverejnená základná zložka nemusí povedať nič o tom, koľko v skutočnosti zarobíte. Ak nie počas pohovoru, tak minimálne pred podpisom zmluvy požadujte detailné informácie o všetkých variabilných zložkách mzdy.


Pracovnú zmluvu si poriadne preštudujte


Keď šťastlivo dôjde na podpis zmluvy, skontrolujte, či váš budúci zamestnávateľ dodržal všetko, čo sľúbil ešte v inzeráte pracovnej ponuky. Ak by sa stalo, že v zmluve uvedie nižší základ mzdy, než bol uverejnený, porušil by Zákonník práce a hrozila by mu pokuta až do výšky 33 193,91 €. Upozorniť na to môžete Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny alebo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat