logo

Platový prieskum roka 2019: Ako sme zarábali?

12.2.2020

cover image

Priemerný zárobok na Slovensku stúpol medziročne o 6,4 %, čo je približne 70 € viac ako v roku 2018. Ako Slováci zarábali naprieč jednotlivými krajmi a ktoré pozície zarábali najlepšie a naopak najhoršie? Pozrite si náš platový prieskum a sumár roka 2019.
Aj keď sa tempo slovenskej ekonomiky po rokoch výraznejšieho rastu spomalilo, na vývoji miezd Slovákov sa tento jav v roku 2019 neprejavil a na portáli Platy.sk sme zaznamenali druhé najvyššie medziročné zvýšenie priemerného základného platu.

V tomto prieskume zistíte:

  • aký bol priemerný základný plat Slovákov v hrubom v roku 2019, 
  • aké boli platy najhoršie a najlepšie zarábajúcich, 
  • v ktorých krajoch rástli mzdy najdynamickejšie, 
  • aké povolania si na Slovensku ceníme najviac a ktoré najmenej, 
  • čo znamenajú tieto štatistiky pre vás.


Rast priemernej mzdy na Slovensku má už dlhodobo pozitívnu krivku. V roku 2018 bolo veľkou témou, že sme po prvýkrát prekonali hranicu 1000 € a v roku 2019 zdvihli latku ešte vyššie - celkový priemer základných platov naprieč všetkými odvetviami sa totiž ustálil na 1101 €.

Pre zaujímavosť: Ak sa pre rok 2021 zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov nedohodnú na novej sume minimálnej mzdy, bude sa jej výška počítať ako 60 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky podľa dát Štatistického úradu za rok 2019. Podľa našich štatistík by jej výška bola 660,6 €.

Ktoré povolania zarábali najlepšie a, ktoré naopak, najhoršie?

Pozreli sme sa tiež na to, v akých povolaniach sa “oplatilo pracovať” v roku 2019 najviac. Keď do úvahy neberieme pozície v manažmente, rebríčku najzárobkovejších povolaní kraľujú (už tradične) IT architekti, ktorých základný plat je v priemere 3024 € v hrubom. Na opačnom konci tabuľky sú upratovačky, ktorých priemerný mesačný hrubý plat bol v roku 2019 573 €.

Pre zaujímavosť: Minimálna mzda v roku 2020 vzrástla na 580 €, plat upratovačiek, poštových doručovateľov a pomocníkov v kuchyni tak bude musieť byť vyšší podľa zákona.Čo zistíme, keď rozdelíme mzdu na drobné?

Priemer platov nie je jediná štatistická informácia, ktorá nám poskytne prehľad (nielen) o zárobkoch za určité obdobie. Ak chceme platy preštudovať detailnejšie, musíme dáta za rok 2019 rozbiť aj na drobnejšie kvartily, decily a medián.

O tom, aký je rozdiel medzi priemerom a mediánom, sme pred časom spísali podrobnejší návod aj s praktickými príkladmi. Ak vás táto problematika zaujíma detailnejšie, prečítajte si viac tu.


Znamená to, že viac ako 50 % Slovákov zarába menej ako je priemerná mzda. Ak chcete zistiť, ako ste na tom vy, vyplňte náš platový dotazník a porovnajte sa.

V ktorých krajoch rástli platy najdynamickejšie?

Ak by ste ako prvý tipli Bratislavský kraj, vaša odpoveď by bola nesprávna. Paradoxne, v hlavnom meste a okolí narástli platy v menšej miere - horšie na tom bol už len Trnavský kraj. Na druhej strane, najviac si prilepšili zamestnanci v Košickom a Banskobystrickom kraji.


Pre zaujímavosť: Keď sme sa pozreli na to, v ktorom kraji je najvyššia šanca na to zarábať viac ako 2000 €, jednoznačne zvíťazil ten Bratislavský. Opačne sú na tom zamestnanci v Prešovskom kraji. Kým v Bratislave a okolí má na výplatnej páske viac ako 2000 € 17,3 %, v Prešovskom kraji sú to len 2,9 %.

Čo znamenajú tieto dáta pre vás?

Štatistické údaje sú neoceniteľný zdroj informácií, ktoré nám pomáhajú vytvoriť si väčší obraz o svete, ktorý ovplyvňuje naše životy - v tomto prípade našu ekonomiku a finančnú situáciu každého jednotlivca.

Ak ste si pri čítaní nášho prieskumu hovorili, že sú tieto čísla ďaleko od vašej osobnej reality, urobte si vlastný, detailnejší prieskum o vašom plate. Vyplňte náš platový dotazník a zistíte, ako je na tom vaša mzda v porovnaní s ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú na vašej pozícii v tej istej lokalite, majú rovnakú prax, vzdelanie aj podmienky u zamestnávateľa. Zistite tak, či zarábate férovo a výsledok budete môcť použiť ako argument pri vyjednávaní o plate.
© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat