Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

Čím je človek starší, tým má reálnejšie predstavy o plate a na pracovné pozície, na ktorých zatiaľ nemá prax, sa zvykne podhodnocovať. Najambicióznejšie platové očakávania majú zamestnanci do 24 rokov. Generácia Z – teda súčasní absolventi a nováčikovia na trhu práce - majú v priemere o päť percent vyššie platové očakávania, ako sú reálne platy v tejto vekovej skupine.

Platy.sk na Slovensku analyzovali 52 002 platových dotazníkov s očakávanými platmi podľa vekových skupín. Podľa našich štatistík si najmä ľudia do 35 rokov najviac zisťujú platy na pozíciách, na ktorých nemajú prax. Súvisí to aj s tým, že súčasní mileniáli vnímajú kariéru oveľa dynamickejšie ako staršie ročníky, menia prácu častejšie a chcú vyskúšať viac pracovných rolí za kratší čas.Očakávané platy vo vekovej kategórii do 24 rokov sú o 5 % vyššie než sú reálne platy zamestnancov v tomto veku.


Nulová prax na pozícii nemusí byt vždy prekážkou

V súčasnosti, keď sa do popredia požiadaviek zamestnávateľov dostávajú skôr mäkké zručnosti ako napríklad komunikatívnosť, odolnosť voči stresu, ochota učiť sa nové veci, tímovosť či flexibilita, nemusí byť nulová prax prekážkou v získaní pracovného miesta.

Pri rastúcom nedostatku pracovníkov na trhu práce zamestnávatelia povoľujú z prísnych nárokov. Mnoho firiem v súčasnosti dokáže novej posile poskytnúť interné zaškolenie pre konkrétny výkon práce, ako aj potrebnú podporu a pomoc pri kariérnej zmene.


Ako si zistiť plat na pozícii, kde nemám prax?

V platovom dotazníku Platy.sk si môžu používatelia okrem porovnania svojej aktuálnej mzdy overiť plat na pozícii, s ktorou nemajú žiadne skúsenosti a zistiť tak, či ich očakávania spĺňajú reálne platové podmienky.

Pri vypĺňaní dotazníka stačí v kolónke Prax na pozícii uvesť “Na pozícii som nepracoval”, zadať očakávaný plat a porovnať ho s realitou. Vstupné údaje takýchto návštevníkov – teda ich očakávané platy - nevstupujú do finálnych výpočtov platov, ktoré vidia užívatelia na stránke. V čísle, ktoré vidia užívatelia na stránke, sú iba reálne platy zamestnancov s praxou.
Na čo všetko myslieť pri dohadovaní mzdy na pozícii, kde nemám prax?

Priemerná mzda na pozícii, ktorú návštevník zistí pri overovaní platu bez praxe, pochádza z údajov zamestnaných ľudí, juniorov aj seniorov, pričom ich zamestnávatelia majú rôznu veľkosť a rôznu oblasť zamerania. Priemerný plat je preto orientačné číslo. Na pohovore je potrebné pýtať sa konkrétne aj na oblasti, ktoré môžu v konečnom dôsledku ovplyvniť finálny príjem, prípadne ušetriť vám niektoré existujúce výdavky.Články o platoch

15
Mar.
Ako reagovať na plat zverejnený v pracovnej ponuke?

Našli ste si pracovnú ponuku so zaujímavou náplňou práce, no plat, ktorý firma ponúka, sa vám zdá nízky? Máme pre vás dobrú správu - nemusí byť finálny.

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.