logo

Matky po rodičovskej dovolenke potrebujú najmä flexibilitu. Čo by im trh práce mohol ponúknuť?

26.5.2021

cover image

Flexibilné hodiny nájdete na Slovensku ešte stále v minime pracovných ponúk. No aj napriek tomu vidieť pozitívne zmeny a najmä trendy zo zahraničia, ktorými sa firmy môžu inšpirovať. Aké skrátené a flexibilné úväzky trh práce ponúka?


Ako ste mohli vidieť v známom seriáli Workin´ Moms (Pracujúce mamy), skĺbiť starostlivosť o domácnosť s kariérou vyžaduje niekedy nadľudské nasadenie. Odsávanie mlieka na záchodoch, kričiace deti počas stretnutia s klientom a nekonečné množstvo vybavovania v práci aj doma. Aj preto v čase, keď sa mamička rozhodne vrátiť z rodičovskej dovolenky, sú jej priority pri návrate jasné. Hlavným benefitom, ktorý jej zamestnávateľ môže ponúknuť, je najmä flexibilita.

Najčastejšie potreby pracujúcich matiek

Mnohé ženy by ocenili opatrenia, ktoré by im uľahčili návrat do práce, ponúkli by im lepšie podmienky na prácu a poskytli by im už spomínanú flexibilitu. To vyšlo aj z prieskumu v roku 2019, ktorý v spolupráci s Profesiou robila Patrícia Hirschnerová, spoluzakladateľka iniciatívy Pracujúce mamy.

Podľa prieskumu by ženy najviac ocenili porady v čase, keď je dostupná bežná denná starostlivosť napríklad v materských školách. Pre pracujúce matky je často porada, ktorá sa koná po tretej, nedostupná. Je to totiž v čase, keď už musí vyzdvihnúť deti zo škôlky.

Tiež je pre pracujúce matky dôležitá práca z domu bez špeciálneho dohadovania sa vopred. Mama nemá šancu dať dopredu vedieť, či jej dieťa ochorie. Preto je pre ňu veľkou úľavou, keď vie, že môže počítať s niekoľkými dňami práce z domu, a to aj v prípade, ak o nich nedá vedieť s predstihom.

Mamy, ktoré sa vracajú do práce, tiež oceňujú skrátený úväzok, ktorý sa postupne predlžuje, alebo aj zariadenie pre deti priamo na pracovisku, či už som zabezpečenou starostlivosťou alebo bez nej. Ak sú firmy ochotné zabezpečiť aspoň niektorý z týchto benefitov, majú v podobe pracujúcich matiek motivovaných, efektívnych a lojálnych zamestnancov.


Prečítajte si viac o tom, ako sa pripraviť na návrat do práce po rodičovskej dovolenke - Od plánu cez životopis až po pohovor.

Flexibilné pracovné úväzky zo sveta

Trend, ktorý prichádza zo zahraničia, ukazuje, že zamestnávatelia sú čím ďalej, tým viac ochotní vytvárať pracovné podmienky pre matky vracajúce sa z rodičovskej dovolenky alebo pre rodičov vo všeobecnosti.

Na Slovensku skrátený úväzok obsahovalo na Profesia.sk minulý rok len 9 % pracovných ponúk, tento rok je to 6,4 %. Čo sa s tým dá robiť?

Pekným príkladom je takzvaný returnship. Ide o stáž pre ľudí, ktorí mali dlhšiu kariérnu pauzu (tri a viac rokov). Stáž trvá približne tri mesiace a ak sú obe strany spokojné, býva ukončená ponukou na trvalý pracovný pomer. Takáto forma spolupráce má viacero výhod. Nielenže sa potenciálny zamestnanec zaškolí a zapadne do prostredia, no aj zamestnávateľ získa možnosť vyskúšať si zamestnanca v praxi. V zahraničí ide o často využívaný postup, ktorý je vysoko efektívny.

Obľúbeným riešením pri skrátených úväzkoch v zahraničí je aj job sharing. Ide o zdieľané pracovné miesto, kde je jedna pozícia (v podobe trvalého pracovného pomeru) obsadená dvoma, niekedy aj troma ľuďmi. Hlavná výhoda pre zamestnávateľa spočíva v tom, že na obsahu práce a konkrétnom zastúpení sa dohadujú už zamestnanci medzi sebou a on kontroluje iba výsledok.

Tiež majú pracovníci na zdieľanom mieste povinnosť navzájom sa zastupovať v prípade dovolenky. Job sharing má už od roku 2011 zázemie aj Zákonníku práce, je teda iba na zamestnávateľoch, aby sa viac osmelili využívať takúto formu.

Tip: Vypočujte si aj náš podcast na tému, ako sa pripraviť na návrat do práce po rodičovskej dovolenke so spoluzakladateľkou iniciatívy Pracujúce mamy Terkou Mihálikovou


Podmienky na Slovensku

Na Slovensku v porovnaní so zahraničím máme pred sebou ešte veľkú cestu, no je tu priestor na optimizmus.

Curaprox napríklad ponúka rodičom na materskej dovolenke zapájať sa do tímu v takej miere, ako im to vyhovuje. Mamy môžu zostať naďalej pracovať, privyrobiť si, zmeniť prostredie a venovať sa sebarozvoju, ak prejavia záujem. Pre čiastočné zapojenie do pracovného procesu sa rozhodne približne 50 % zo zamestnankýň Curaproxu na rodičovskej. Rovnako odchodom na rodičovskú nestrácajú zamestnanci svoje benefity, môžu naďalej chodiť na školenia.

Podobne vytvárajú podmienky aj iné slovenské firmy. Napríklad slovenská pobočka Deutsche Telekom ponúka bezplatné psychologické, právne a finančné poradenstvo a keďže zamestnanci oznamujú návrat z rodičovskej s predstihom, vzniká dostatočný priestor na zosúladenie požiadaviek a nastavenie riešenia pri návrate. Skupina NN organizuje denný tábor pre deti, aby rodičom uľahčili vytváranie programu pre školákov počas letných prázdnin.

V neposlednom rade je tu napríklad aj slovenská firma Pixel Federation, ktorá vie zamestnankyniam vyjsť v ústrety, a to aj v podobe skráteného úväzku v rozmedzí dvoch až troch dní, ale tiež v prípade, ak sa mama rozhodne pracovať iba doobeda.

Slovenské firmy čím ďalej, tým viac reflektujú situáciu na trhu práce a ponúkajú benefity smerované priamo na pracujúcich rodičov. Je teda aj na vás, danú tému otvárať a dohodnúť si podmienky, z ktorých budú získavať výhody obe strany.


Mojmíra Némethová

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat