logo

Koľko zarábali Slováci v roku 2021?

31.1.2022

cover image

Uč sa a budeš viac zarábať. Či už touto vetou svoje deti, ktorým sa do štúdia moc nechce, motivujete alebo vydierate, máte dôkaz. Analýza portálu Platy.sk zverejnila zaujímavé štatistiky, ktoré hodnotia mzdy Slovákov za uplynulý rok. Okrem regionálnych rozdielov dokazujú aj vyššie mzdy vysokoškolských absolventov. Ako si stojíte vy v porovnaní platov zamestnancov?


Čísla nepustia

Zarábali ste v uplynulom roku viac ako 2450 € v hrubom? Gratulujeme. Patríte medzi 10 % šťastných Slovákov, ktorých priemerný plat za rok 2021 dosiahol túto hranicu. Pravdepodobne pracujete v Bratislave na pozícii stredného a vyššieho manažmentu v obchodnom alebo IT segmente. Na druhej strane štatistík sa nachádza 10 % najslabšie zarábajúcich Slovákov, ktorých priemerná hrubá mzda neprekročila 800 €. Ide zvyčajne o pracovné pozície upratovač/ka, vrátnik/vrátnička či pomocná sila v kuchyni.

Kľúčovou hodnotou v mzdových štatistikách je platový medián. Ten v minulom roku prestavoval 1288 € v hrubom. Polovica Slovákov teda zarábala viac, druhá polovica menej. Ak sa chcete porovnať s obdobnými pozíciami vo vašom segmente a zistiť, či dostávate za svoju prácu rovnakú mzdu ako vaši spolubojovníci, overte si to v platovom dotazníku. Možno zistíte, že je by ste si od nadriadeného mali pýtať vyššiu mzdu alebo sa potešíte nadpriemerným platom vo svojom odbore. 


Regionálne rozdiely sú viac než jednoznačné

Analýza potvrdila aj dávno známe rozdiely medzi jednotlivými regiónmi Slovenska, resp. výrazné rozdiely medzi hlavným mestom a ostatkom našej krajiny. Kým priemerný plat v Bratislavskom kraji bol uplynulý rok 1520 € v hrubom, v Prešovskom kraji je to o tretinu menej, t. j. 1000 €. Druhý najvyšší platový medián štatistiky odhalili v Trnavskom kraji, a to 1200 €. 


Uč sa, dieťa moje

Motivovať mladých ľudí k štúdiu na vysokej škole možno aj štatistikami o priemerných mzdách zamestnancov na Slovensku. Kým zamestnanci s ukončeným vysokoškolským vzdelaním zarábajú v Bratislavskom kraji priemerne 1750 €, tí so stredoškolským vzdelaním majú na svojich výplatných páskach priemerne rovnú tisícku. Vo všetkých krajoch Slovenska platí pravidlo, že vysokoškolsky vzdelaní ľudia zarábajú viac. 


Paradox Košíc a Bratislavy

Priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných ľudí bol v Bratislavskom kraji 1750 €, v Košickom kraji 1620 €. Regionálne rozdiely týchto dvoch krajov sa pri absolventoch vysokých škôl takmer stierajú. Medián vysokoškolsky vzdelaných ľudí v Košickom kraji je iba o 130 € nižší. Tomuto výsledku nahráva fakt, že až 1/3 pracovných inzerátov v tomto kraji spadá do kategórie informačných technológií, teda oblasti, v ktorej sú zamestnanci výborne ohodnotení. Ak porovnávame tieto kraje bez ohľadu na vzdelanie, rozdiel je až 340 €. 


Ako sú na tom naši susedia?

Ak sa pozrieme na vybrané krajiny Európy, priemerný plat na Slovensku je v porovnaní s nimi nižší. Už v susednom Česku bol platový medián v 3. štvrťroku uplynulého roku približne 1360 € v hrubom, v Anglicku zamestnanci zarábajú priemerne až 2879 € (724 € týždenne). Samozrejme, je nevyhnuté sledovať i životné náklady obyvateľov týchto krajín. Ani tie však nebránia šikovným Slovákom odchádzať za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia

Muži zarábajú viac ako ženy

Je známe, že muži dostávajú na rovnakej pozícii vyššie mzdové ohodnotenie ako ženy. Podľa našich platových dát zarábajú ženy vo všeobecnosti o 21,7 % menej ako muži, a to bez ohľadu na vzdelanie a región. Kým mediánová hrubá mzda muža je 1533 €, u žien je to iba 1200 €. Napriek mnohým svetovým i slovenským iniciatívam si na dôsledné dorovnanie platov oboch pohlaví musíme ešte počkať. 


Zuzana Fabrici

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat