logo

Homeoffice ako benefit? Kde je dnes takmer samozrejmosťou?

21.5.2019

cover image

Na ktorom mieste je u vás homeoffice v rebríčku pracovných benefitov, ktoré by ste chceli? Pre mnohých Slovákov je totiž jedným z najžiadanejších. Na aké pracovné odvetvia by ste sa mali zamerať, ak chcete zvýšiť šancu, že ho budete mať aj vy? A aké sú jeho výhody a nevýhody? Prečítajte si viac.


Popularita práce z domu ako benefitu každým rokom stúpa. Zamestnanci si ho žiadajú a firmy ho čoraz častejšie uvádzajú ako benefit pre svojich zamestnancov najmä v odvetviach, kde na prácu stačí počítač a pripojenie na internet.

Ak aj vy radi sem-tam pracujete z domu, prečítajte si, v akých odvetviach je najväčšia pravdepodobnosť, že tento benefit budete môcť využívať.


Flexibilita je u ľudí najdôležitejšia

Práca z domu, ktorá patrí k flexibilným benefitom, je podľa našich prieskumov tretím najatraktívnejším novodobým benefitom hneď po pohyblivej pracovnej dobe a dovolenke navyše. Nárast popularity benefitov, ktoré dávajú zamestnancom viac voľnosti pri narábaní s ich pracovným časom, vidieť aj v pracovných ponukách.

V rebríčku najčastejšie sa vyskytujúcich benefitov v inzerátoch uverejnených na portáli Profesia.sk sa homeoffice presunul z 15. miesta v roku 2016 na siedme za rok 2018.


Kto má možnosť pracovať z domu najčastejšie?

Spomedzi pracovných pozícií, kde má možnosť práce z domu pomerne veľká časť zamestnancov, prevládajú tí, pre ktorých je pracovným nástrojom najmä počítač. Sú to najmä IT špecialisti, programátori, zamestnanci PR, marketingu a žurnalistiky, projektoví manažéri, prekladatelia, analytici, e-commerce špecialisti, dizajnéri, manažéri a administratívni zamestnanci.

Z hľadiska úrovne pracovného zaradenia ho najčastejšie uvádzajú top manažéri. Na druhej strane, minimálnu možnosť práce z domu majú pomocní zamestnanci, kvalifikovaní robotníci a zamestnanci v službách, kde je výkon práce podmienený prítomnosťou na pracovisku.Pravidlá práce z domu

Čo firma, to iné pravidlá pre homeoffice. Kým niektoré firmy umožňujú svojim zamestnancom pracovať z domu len obmedzený počet dní v mesiaci, iné majú v rámci flexibilnej doby dovolených aj niekoľko dní do týždňa.

Niektorí dokonca chodia do práce iba vtedy, ak majú naplánované stretnutia, či iný program, kde sa vyžaduje osobná účasť. A v extrémnych prípadoch môže dokonca človek pre firmu pracovať aj z opačnej strany zemegule.

Práca z domu je podmienená charakterom práce, preto je tento benefit možné využívať len vtedy, ak môže človek svoju prácu vykonávať bez toho, aby musel byť fyzický prítomný na pracovisku. Logicky tak z domu nemôžu pracovať napríklad predavači, murári, policajti, lekári a mnohí iní.

5 dôvodov, prečo majú ľudia radi homeoffice

  • Zmena prostredia - Chodiť každý deň tou istou cestou do tej istej kancelárie môže byť časom ubíjajúce. Zmena rutiny raz za čas dokáže byť spestrením.
  • Žiadne rozptyľovanie kolegami – Doma za vami nikto nechodí s otázkami a nerušia vás rozhovory či telefonáty kolegov.
  • Môžete pracovať, aj keď sa necítite dobre ale máte choré deti – S miernym prechladnutím či menštruačnými bolesťami nemusíte utekať k lekárovi po ospravedlnenie či čerpať dovolenku.V situáciách, keď vás či vaše deti trápi zdravie, je práca z domu vhodnou alternatívou.
  • Môžete počas práce vybaviť opravára alebo kuriéra - Pracovná doba kuriérov, opravárov alebo kontrolórov plynu je v rovnakom čase, ako vaša? S homeofficom žiadny problém.
  • Ušetríte čas dochádzaním - Koľko času vám zaberie presun do práce a z práce domov? Pravidelný homeoffice vám ho dokáže na 100 % ušetriť.

5 dôvodov, prečo ľudia homeoffice nevyužívajú

  • Doma nemáte vytvorené pracovné podmienky – V práci máte svoj stály pracovný kútik, pohodlnú stoličku, druhý monitor a automatický kávovar. Doma si väčšinou musíme vystačiť s gaučom či jedálenským stolom, čo nemusí byť pre každého vyhovujúce.
  • Žiadna socializácia - Povedzme si úprimne, práca nie je len o úlohách, plánoch a plnení cieľov, dôležitý je aj ľudský kontakt s kolegami. Ľudia, ktorí trávia väčšinu svojho pracovného času doma, hovoria, že socializácia je jedna z vecí, ktoré im najviac chýbajú.
  • Domáce prostredie rozptyľuje - Doma máte televízor, šéf vám nevidí do monitora a ak navyše strážite psa alebo deti, práca je často to posledné, na čo sa dokážete sústrediť.
  • Nedostatok pohybu – Aj presúvanie z domu do práce a späť sa počíta ako pohyb. Ak túto etapu dňa často vynechávate a väčšinu času trávite doma, pripravujete sa aj o to málo pohybu, ktoré ako človek pracujúci za počítačom môžete mať.
  • Problémy so sústredením a produktivitou – Aby sa niektorí ľudia dokázali plnohodnotne sústrediť, potrebujú jasne odlíšiť svoj súkromný priestor od pracovného, a to ide počas práve z domu ťažko. Ak aj vy potrebujete na svoju produktivitu absolvovať svoj pracovný rituál (ráno sa obliecť a odísť do práce), homeoffice si dávkujte len v nevyhnutných prípadoch. 
© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat