logo

Dovolenka navyše: Chcú Slováci jeden z najatraktívnejších zamestnaneckých benefitov?

15.6.2018

cover image

Nezamestnanosť klesá, no dopyt po nových zamestnancoch je stále veľký. Keď chcú firmy prilákať tých najlepších, musia byť lepšie ako ostatné - minimálne vo forme benefitov, ktoré ponúkajú svojim zamestnancom. Dovolenka navyše patrí k novodobým a mimoriadne obľúbeným. Ako sme na tom s voľnými dňami v porovnaní so zahraničím?


Z prieskumu medzinárodného platového portálu Paylab.com vyplýva, že atraktivita dovolenky navyše ako nefinančného bonusu rastie spolu s flexibilnou pracovnou dobou. Firmy svojim zamestnancom poskytujú zväčša 1 až 5 dní plateného voľna navyše okrem zákonnej dovolenky.


Koľko dní oddychujú Slováci v porovnaní so svetom?

Benefit dovolenky navyše oceňujú zamestnanci najmä v krajinách, kde je zaužívané poskytovať menej dovolenky zo zákona, prípadne tam, kde je málo štátnych sviatkov pripadajúcich na pracovný deň. Podľa Zákonníka práce má na Slovensku každý zamestnanec nárok na štyri týždne platenej dovolenky. Keď dovŕšite 33 rokov, tento nárok vám stúpne na päť týždňov a v prípade, ak ste pedagogický zamestnanec, je vaša dovolenka dlhá najmenej osem týždňov. Okrem toho si môžeme voľný čas užívať aj počas 15 štátnych sviatkov.

Oddych vo forme preplatenej dovolenky však nie je všade samozrejmosťou, napr. v USA je skôr veľkým luxusom. Zamestnávatelia v Spojených štátoch totiž nemajú zo zákona povinnosť preplácať ani jeden deň voľna, mnohí tam teda to, na čo majú zamestnanci v Európe zákonný nárok, komunikujú ako firemný benefit.


Dovolenka navyše - od jedného dňa až po neobmedzené množstvo

Dovolenka navyše sa v praxi poskytuje od jedného dňa až prakticky neobmedzene. Najznámejšou firmou, ktorá benefit neobmedzeného plateného voľna ponúka, je americký Netflix. Na Slovensku sa zatiaľ absolútna bevolentnosť zamestnávateľov k čerpaniu dovoleniek svojich ľudí ešte neudomácnila, no aj tu sa už objavujú prvé lastovičky. Jednou z nich je brnenská softvérová spoločnosť Artin, ktorá tento benefit ponúka aj svojim zamestnancom na Slovensku.

Základnou filozofiou poskytovania plateného voľna bez limitu je absolútna dôvera zamestnancom a zameranie sa viac na ich výkon než na dochádzku. Samozrejme, objavovali sa dohady, či sa po zavedení tohto benefitu nezníži produktivita či zisky spoločností, no prax je skôr opačná. Vďaka slobode, ktorú zamestnanci majú, sú k firme lojálnejší a tej navyše odpadáva administratívna záťaž súvisiaca s kontrolou dochádzky.Firmy si začínajú uvedomovať, že oddýchnutí a spokojní zamestnanci sú produktívnejší, z čoho v konečnom dôsledku profitujú obe strany. Príjemným dôsledkom väčšieho počtu dní na relax je navyše vyvážený pracovný a súkromný život zamestnancov, čo vo firmách pomáha odbúravať stres a chybovosť pri výkone povolania.

Či už ide o pár dní voľna navyše, alebo o neobmedzenú dovolenku, tento benefit je u Slovákov populárny. Z okolitých krajín je najrozšírenejší v Česku, kde ho priznáva 33 % z opýtaných. Na Slovensku si ho zatiaľ užíva "len" 10 % zamestnancov. (Zdroj: Paylab.com)

Ďalšie populárne "voľnočasové" benefity

Dovolenka navyše nemusí byť jediným typom benefitu, s ktorým získate voľno navyše. Rozšírené sú tzv. sick days – teda dni na zotavenie pri chorobe, z ktorých nemusíte nosiť potvrdenie od lekára. Niektorí zamestnávatelia navyše poskytujú napr. voľno v deň narodenín, pre otcov deň mimo práce pri príležitosti narodenia dieťaťa či dovolenku navyše v prípade svadby.

A aké benefity máte od svojho zamestnávateľa vy? Vyplňte platový dotazník aj vy!


porovnanie platu, platy na pracovnej pozicii


© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat