logo

Dostali ste v roku 2020 koncoročné odmeny? Patríte k šťastnej pätine

15.2.2021

cover image

Koncoročné odmeny, 13. a 14. plat, nefinančný dar či darčeková poukážka sú atraktívne finančné benefity, ktoré získavajú zamestnanci predovšetkým na konci roka. Podľa prieskumu, ktorý sme realizovali na konci roka 2020, bolo viac ako 20 % zamestnancov odmenených koncoročnými odmenami aj v roku poznačenom pandémiou.


Spokojní finančníci, smutní učitelia

Nie je žiadnym prekvapením, že koncoročné odmeny sú výraznejšie v súkromnom sektore. Štátni zamestnanci, učitelia či zdravotníci sa málokedy dočkajú koncoročných odmien. Odmena poskytnutá zamestnancovi na konci roka môže mať rôznu podobu. Môže ňou byť finančné ohodnotenie, nefinančný dar či darčeková poukážka na nákup tovaru alebo služieb. Podľa prieskumu takmer polovica opýtaných získala v roku 2020 finančnú, resp. nefinančnú odmenu. Viac ako 28 % opýtaných nedostalo žiadnu.


Aký je rozdiel medzi 13. či 14. platom a (nielen) koncoročnými odmenami?

13. alebo 14. plat je finančné ohodnotenie, ktorého výška či podmienky vyplatenia bývajú dohodnuté v pracovnej alebo kolektívnej zmluve. Podľa nej teda viete, kedy a v akej výške vám ho zamestnávateľ vyplatí. Ide o nárokovateľnú zložku mzdy a ak tento plat máte uvedený vo svojej zmluve, zamestnávateľ je povinný vám ho vyplatiť. Inak je to pri koncoročných odmenách. O tom, či budú alebo nebudú vyplatené, rozhodne zamestnávateľ. Odmena zväčša nie je zamestnancovi garantovaná a nemôžete si na ňu nárokovať. Jej vyplácanie býva podmienené napríklad výkonom zamestnanca (dosiahnutím cieľov) či finančným výsledkom firmy.

Písal sa rok 2020 a...

Vedeli ste, že v roku 2019 a 2020 bol 13. a 14. plat oslobodený od dane z príjmov, sociálnych a zdravotných odvodov? Konkrétne do výšky 500 €. V tomto roku sa daň z príjmu aj sociálne i zdravotné odvody budú platiť z plnej výšky 13. a 14. platu.

Ťažký rok pre zamestnávateľov, menej odmien pre zamestnancov

Rok 2020 bol zvláštny v mnohých smeroch. Pandémia koronavírusu dala zabrať veľkej časti zamestnancov, podnikateľov a aj zamestnávateľov, v prieskume nás teda zaujímalo aj to, či respondenti pocítili zmeny vo vyplácaní odmien, resp. 13. a 14. platov v porovnaní s prechádzajúcim rokom. V odpovediach prezradilo 8,8 % respondentov, že koncoročné odmeny boli v roku 2020 nižšie ako v roku 2019. Klesajúcu tendenciu mali aj 13. a 14. platy.Ako je to v Českej republike?

Dopad pandemických opatrení súvisiacich s koronavírusom a tiež spomalenie ekonomiky majú za následok zníženie objemu koncoročných odmien aj v susednej Českej republike. Podľa portálu ceskenoviny.cz mala v pláne vyplatiť koncoročné odmeny 1/3 všetkých firiem pôsobiacich v Čechách. Informácia vyšla na jeseň, odkedy sa ekonomická situácia nezlepšila. Je teda viac než pravdepodobné, že počet spoločností bude ešte nižší ako spomínaná tretina. Paradoxne, odmeny vo firmách, ktoré sľúbili vyplácania odmien, boli vyššie ako v minulých rokoch, a to medzi 19 000 a 39 000 Kč.

TIP: Čo s extra peniazmi? Odložte ich na dovolenku alebo do železnej rezervy

Aj keď je obdobie vyplácania 13. a 14. platov ešte ďaleko, pripomíname jednu dôležitú zásadu v rámci finančnej gramotnosti - nemíňajte extra peniaze skôr, ako vám pípnu na účet. Netvrdíme, že by ste si výplatou navyše nemali spraviť radosť alebo ju minúť na niečo, čo potrebujete. Ak patríte medzi tých zamestnancov, ktorých 13. či 14. plat v tomto roku čakajú, odporúčame, aby ste ich však zobrali ako výbornú príležitosť zlepšiť svoju finančnú situáciu nielen z krátkodobého, ale aj z dlhodobého hľadiska. Keď si, napríklad, koncoročnú odmenu vo výške 1 200 € každý rok odložíte, za päť rokov si našetríte na nové auto, vezmete svoju štvorčlennú rodinu na exotickú dovolenku alebo si vybudujete osobnú železnú rezervu. Ak by ste si odložili aj len časť z nich, urobíte pre budovanie svojich zdravých finančných návykov veľa.


Zuzana Fabrici

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat