logo

Až polovica ľudí pociťuje v práci stres: Aké pracovné benefity môžu priniesť psychickú pohodu?

20.11.2018

cover image

Bývate unavení hneď ráno po prebudení, cítite zvieranie v hrdle, búšenie srdca, bolesť hlavy alebo celkové napätie svalstva? Pozorujete, že v práci nepodávate taký výkon ako kedysi a už v nedeľu sa desíte pondelkového rána? S veľkou pravdepodobnosťou patríte k 49 % zamestnancov na Slovensku, ktorí tvrdia, že ich v práci trápi stres.Negatívne dopady stresu na zdravie človeka by sa v žiadnom prípade nemali brať na ľahkú váhu. Stres totiž nie je len fantómov jav, ale reálny chemický proces, počas ktorého mozog v našom tele spúšťa obranné mechanizmy užitočné najmä v život ohrozujúcich situáciách. Jedným z efektov je totiž zvýšené prekrvenie kostrového svalstva, vďaka čomu môžeme napríklad ľahšie utiecť pred nebezpečenstvom.

Pokiaľ sa však takáto zvýšená energia v našom tele dlhodobo hromadí, sme náchylní na vznik a prejavy psychických aj fyzických ochorení. Najzávažnejšími sú napríklad chronické zvýšenie krvného tlaku, poruchy imunity, tvorba žlčníkových kameňov, depresia či panické záchvaty, no takisto aj vyhorenie.
Z čoho pramení stres v práci?

Stres vzniká náhle alebo sa hromadí dlhodobo, a môže mať rôzny pôvod. Vyvolať ho môže úmrtie, ale aj narodenie dieťaťa, problémy v rodine, nedostatok spánku či neočakávané situácie.

V práci býva zväčša dôsledkom nadmerného zaťaženia, hromadením šibeničných termínov, no spôsobuje ho aj workoholizmus, veľké očakávania, zlé vzťahy v kolektíve či obava zo straty zamestnania. Pracovný stres sa pritom týka zamestnancov na všetkých úrovniach od pomocných zamestnancov až po top manažérov na najvyšších pozíciách a zasahuje všetky vekové kategórie.


V dotazníku bolo možné označiť viacero možností, preto je súčet percent vyšší ako 100 %.


Pracovné benefity, ktoré pomáhajú redukovať stres


  • Flexibilná pracovná doba - vďaka ktorej si sami môžete určiť balans medzi pracovným a osobným životom
  • Dovolenka navyše 
  • Home office - možnosť pracovať z domu v prípade, že si potrebujete doma niečo vybaviť, chcete sa vyhnúť zápcham alebo sa necítite dobre 
  • Platené voľno v prípade choroby – tzv. sick days 
  • Príspevok na športové alebo relaxačné aktivity - zamestnávatelia preplácajú vstupy do fitness centier, skupinové cvičenia alebo wellness, kde si dokážete 
  • Čerstvé ovocie vo firme – viac vitamínov, menej chorôb, menej starostí 
  • Nadštandardná zdravotná starostlivosť - príspevok zamestnávateľa na starostlivosť v neštátnych zariadeniach


V súvislosti so vznikom stresu nie je zanedbateľné ani pracovné prostredie, v ktorom sa nachádzame každý deň niekoľko hodín. V súčasnosti sa preto v interiéroch uplatňuje biofilický dizajn, ktorého hlavnou myšlienkou je umiestňovanie prírodných prvkov do interiéru. V rámci biofilického dizajnu sa tak využívajú materiály ako kameň a drevo, do priestorov sa umiestňujú zelené rastliny či fontánky a budovy sa konštruujú tak, aby v nich bol dostatok denného svetla.


Aké benefity sa najčastejšie poskytujú slovenským zamestnancom?

Mnohí zamestnávatelia si uvedomujú, že vystresovaný zamestnanec nie je dobrý zamestnanec. Aby predchádzali vzniku napätia a stresu na pracovisku, ponúkajú zamestnanecké benefity, ktoré pomáhajú udržiavať psychickú pohodu.

V platových dotazníkoch, ktoré môžete vyplniť a porovnať si svoju mzdu s ostatnými, sa okrem výšky platu pýtame aj na benefity, ktoré majú ľudia k dispozícii. Aké sú podiely zamestnancov s benefitmi, ktoré pomáhajú redukovať stres? 

V dotazníku je možné označiť viacero možností, preto je súčet podielov vyšší ako 100 %.

© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat