Až polovica ľudí pociťuje v práci stres: Aké pracovné benefity môžu priniesť psychickú pohodu?

Bývate unavení hneď ráno po prebudení, cítite zvieranie v hrdle, búšenie srdca, bolesť hlavy alebo celkové napätie svalstva? Pozorujete, že v práci nepodávate taký výkon ako kedysi a už v nedeľu sa desíte pondelkového rána? S veľkou pravdepodobnosťou patríte k 49 % zamestnancov na Slovensku, ktorí tvrdia, že ich v práci trápi stres.


Negatívne dopady stresu na zdravie človeka by sa v žiadnom prípade nemali brať na ľahkú váhu. Stres totiž nie je len fantómov jav, ale reálny chemický proces, počas ktorého mozog v našom tele spúšťa obranné mechanizmy užitočné najmä v život ohrozujúcich situáciách. Jedným z efektov je totiž zvýšené prekrvenie kostrového svalstva, vďaka čomu môžeme napríklad ľahšie utiecť pred nebezpečenstvom.

Pokiaľ sa však takáto zvýšená energia v našom tele dlhodobo hromadí, sme náchylní na vznik a prejavy psychických aj fyzických ochorení. Najzávažnejšími sú napríklad chronické zvýšenie krvného tlaku, poruchy imunity, tvorba žlčníkových kameňov, depresia či panické záchvaty, no takisto aj vyhorenie.
Z čoho pramení stres v práci?

Stres vzniká náhle alebo sa hromadí dlhodobo, a môže mať rôzny pôvod. Vyvolať ho môže úmrtie, ale aj narodenie dieťaťa, problémy v rodine, nedostatok spánku či neočakávané situácie.

V práci býva zväčša dôsledkom nadmerného zaťaženia, hromadením šibeničných termínov, no spôsobuje ho aj workoholizmus, veľké očakávania, zlé vzťahy v kolektíve či obava zo straty zamestnania. Pracovný stres sa pritom týka zamestnancov na všetkých úrovniach od pomocných zamestnancov až po top manažérov na najvyšších pozíciách a zasahuje všetky vekové kategórie.


V dotazníku bolo možné označiť viacero možností, preto je súčet percent vyšší ako 100 %.


Pracovné benefity, ktoré pomáhajú redukovať stres


  • Flexibilná pracovná doba - vďaka ktorej si sami môžete určiť balans medzi pracovným a osobným životom
  • Dovolenka navyše 
  • Home office - možnosť pracovať z domu v prípade, že si potrebujete doma niečo vybaviť, chcete sa vyhnúť zápcham alebo sa necítite dobre 
  • Platené voľno v prípade choroby – tzv. sick days 
  • Príspevok na športové alebo relaxačné aktivity - zamestnávatelia preplácajú vstupy do fitness centier, skupinové cvičenia alebo wellness, kde si dokážete 
  • Čerstvé ovocie vo firme – viac vitamínov, menej chorôb, menej starostí 
  • Nadštandardná zdravotná starostlivosť - príspevok zamestnávateľa na starostlivosť v neštátnych zariadeniach


V súvislosti so vznikom stresu nie je zanedbateľné ani pracovné prostredie, v ktorom sa nachádzame každý deň niekoľko hodín. V súčasnosti sa preto v interiéroch uplatňuje biofilický dizajn, ktorého hlavnou myšlienkou je umiestňovanie prírodných prvkov do interiéru. V rámci biofilického dizajnu sa tak využívajú materiály ako kameň a drevo, do priestorov sa umiestňujú zelené rastliny či fontánky a budovy sa konštruujú tak, aby v nich bol dostatok denného svetla.


Aké benefity sa najčastejšie poskytujú slovenským zamestnancom?

Mnohí zamestnávatelia si uvedomujú, že vystresovaný zamestnanec nie je dobrý zamestnanec. Aby predchádzali vzniku napätia a stresu na pracovisku, ponúkajú zamestnanecké benefity, ktoré pomáhajú udržiavať psychickú pohodu.

V platových dotazníkoch, ktoré môžete vyplniť a porovnať si svoju mzdu s ostatnými, sa okrem výšky platu pýtame aj na benefity, ktoré majú ľudia k dispozícii. Aké sú podiely zamestnancov s benefitmi, ktoré pomáhajú redukovať stres? 

V dotazníku je možné označiť viacero možností, preto je súčet podielov vyšší ako 100 %.
Články o platoch

22
Feb.
Očakávané vs. reálne platy Slovákov

Z analýzy platového portálu Platy.sk vyplýva, že najambicióznejšie platové očakávania majú ľudia, ktorí ešte len vstupujú na trh práce.

12
Feb.
Rekreačné poukazy sú tu. Kto a ako ich môže využívať?

Na rekreačné poukazy by sa dalo veľmi dobre aplikovať staré známe príslovie “Darovanému koňovi na zuby nepozeraj”. Zniesla sa pri nich veľká vlna kritiky, no keď už sú tu, môže ich využiť každý, kto má na ne nárok, a tak ušetriť na dovolenke na Slovensku. Kto, kedy, na čo a za akých okolností ich môže využívať? Čítajte ďalej.

02
Jan.
Minimálna mzda v roku 2019: Všetko, čo potrebujete vedieť

Od 1. januára 2019 sa minimálna mzda zvyšuje zo 480 € na 520 €. Čo ďalšie táto zmena ovplyvní? Pripravili sme pre vás zhrnutie všetkého, čo by ste v súvislosti s inštitútom minimálnej mzdy mali vedieť.