logo

Ako zvládnuť rozhovor o plate na pohovore? Takto budete pripravení

24.3.2021

cover image

Rozoberať výšku platu sa dnes ešte stále veľmi nenosí. Niektorých dokáže táto téma zaskočiť aj na pohovore. Pritom práve jej zodpovedanie vie prezradiť, ako si ceníte vaše skúsenosti, prax a potenciál, a tiež, či budete pracovať v takých finančných podmienkach, s ktorými budete spokojní.


Aký plat si predstavujete? Otázka, ktorá skôr či neskôr príde na rad na každom pohovore, najmä ak sa prepracujete medzi vyhovujúcich kandidátov. Ako však správne reagovať, aby ste nastavili reálne požiadavky a zároveň odchádzali spokojní s výsledkom?

Urobte si domácu úlohu

Na pracovný pohovor by ste mali ísť už pripravení. To znamená, že by ste mali vedieť, v akom rozmedzí sa pohybujú platy vo vašom odvetví, na vašej pozícii a tiež vo vašom regióne. Ak toto rozpätie budete poznať, nestane sa vám, že si vypýtate prehnane vysokú sumu, a tým odradíte potenciálneho zamestnávateľa. S týmto vám pomôže platový dotazník z platy.sk, kde sú zohľadnené všetky podstatné faktory, ktoré vám pomôžu zistiť vašu hodnotu na trhu práce.

Základný plat

Na Slovensku musia zamestnávatelia od roku 2018 zverejňovať v inzeráte výšku základnej mzdy. To vám tiež dáva určitý náskok a možnosť zorientovať sa v platovom nastavení na danú pozíciu. Menej, ako je suma v inzeráte, vám zamestnávateľ ponúknuť nemôže. Treba si však uvedomiť, že v mnohých prípadoch nejde o finálny plat, ale len základné minimum. Vyjednať si môžete aj viac. V mnohých prípadoch zamestnávatelia aj priamo v ponuke uvádzajú, že vo finálnom plate zohľadnia skúsenosti uchádzača.

Vďaka priemernému platu z platového dotazníka a základnej mzde, ktorú zamestnávateľ ponúka, viete, kde sa máte pohybovať, keď príde na rad téma platu. Do úvahy tiež môžete brať aj výšku vašej súčasnej mzdy. Najdôležitejšie je však mať jasnú predstavu dopredu, aby ste na pohovore neboli zaskočení.

Pýtať sa či nepýtať?

Otázku platu otvorí personalista najčastejšie na pohovore sám, a to v bode, keď už sa o ňom oplatí diskutovať. Vtedy, keď ste potenciálne vhodní na danú pozíciu. Pýtať sa hneď zo začiatku na platové podmienky nie je vhodné. Vyzniete, že vás skôr zaujíma výplatná páska ako pozícia samotná. Môžete však pri doplňujúcich otázkach zistiť, aké sú pracovné benefity, firemná kultúra, poprípade do akej miery je pracovná doba flexibilná. Aj tieto nefinančné pracovné bonusy sú dôležité, doplňujú finančnú zložku práce a dajú vám celkový obraz o výhodách pracovnej pozície.

Ako odpovedať na otázku o plate?

Po vašej príprave a úspešne zvládnutej časti pohovoru padne aj otázka o tom, aký plat by ste si predstavovali. Najlepšie je odpovedať rozpätím, v ktorom by ste sa chceli pohybovať, a nie konkrétnym číslom. Necháte tak priestor na diskusiu a prípadné vyjednávanie. Ubezpečte sa však, že aj najnižšie číslo v rámci vášho rozpätia je stále plat, s ktorým budete spokojní.

Trochu menej obvyklá možnosť je otázku o plate otočiť a opýtať sa personalistu, s akým finančným rozpätím na danú pozíciu počítajú. Odborníci sa zhodujú, že ide o tzv. vedúci prístup. Prepínate tým ale z pozície hľadača práce na profesionála, ktorý si vybral svoju kariéru a je pripravený na ďalšie výzvy. Tento postup je preto vhodnejší, ak ste seniornejší kandidát, a máte za sebou výsledky z predchádzajúcich zamestnaní. Získate vďaka nemu výhodu a budete s určitosťou vedieť, v akom finančnom rozpätí sa pohybujete, a či vám vyhovuje.

V prípade, ak ste junior alebo ide o vašu prvú pozíciu po škole, je dobré prejaviť určitú mieru sebavedomia, no tiež nemať prehnané požiadavky. Môžete sa však s budúcim zamestnávateľom dohodnúť, že otvoríte otázku platu opäť po skúšobnej dobe, teda keď ukážete svoju zodpovednosť a pracovné výkony v praxi.


Prijať prvú ponuku?

Nezabúdajte, že pracovný vzťah je založený na dohode. Preto by s ponúkaným platom mal byť spokojný nielen zamestnávateľ, ale aj zamestnanec. Nastaví sa tak férový vzťah, z ktorého môžu obe strany dlhodobo prosperovať. Preto, ak prvá ponuka zo strany zamestnávateľa nevyhovuje vašim predstavám, nie ste povinní ju prijať.

Ešte vždy je priestor na vyjednávanie o plate. Poprípade sa rovno dohodnite na prehodnotení po skúšobnej dobe. Ak však ani potom ponuka nesplnila vaše očakávania, zvážte, či je pre vás pracovná pozícia vhodná. Plat je stále hlavnou zložkou pracovného ohodnotenia a nedocenený zamestnanec je nespokojný zamestnanec.


Mojmíra Némethová

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat