Ako si upratať financie, keď prídete o prácu? - Platy.sk
logo

Ako si upratať financie, keď prídete o prácu?

13.4.2021

cover image

Ochorenie COVID-19 je na Slovensku viac ako jeden rok. Za toto obdobie sa zvýšila nielen evidencia počtu nakazených na túto chorobu, ale aj evidencia nezamestnaných. Patríte medzi tých, ktorým opatrenia proti pandémii koronavírusu vzali prácu? Prečítajte si aké kroky podniknúť a ako sa z toho nezblázniť.


Hlavu hore

Pracovali ste v pozícii zamestnanca a prišli ste o prácu z dôvodu pandémie koronavírusu? Máte nárok zaradiť sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Urobíte tak prostredníctvom žiadosti o zaradenie do evidencie v mieste vášho trvalého bydliska. Táto evidencia je dobrovoľná, nie je to povinnosť. Ak to však neurobíte, ste povinní podľa zákona hradiť si zdravotné poistenie ako samoplatiteľ - v roku 2021 je minimálna výška zdravotných odvodov 76,44 €.

Podpora od štátu v časoch pandemických

Evidovať sa do zoznamu nezamestnaných, resp. do zoznamu uchádzačov o zamestnanie je bežným krokom pri strate zamestnania aj mimo pandemických časov. Navyše k nim prijali predstavitelia štátu uplynulý rok ďalšie sociálne opatrenia, ktoré predlžovali čas poberania dávky v nezamestnanosti. Spomínané opatrenia sa presunuli aj do roku 2021. Aktuálne podľa Sociálnej poisťovne budú môcť poberatelia dávky v nezamestnanosti tento mesačný príjem poberať o 2 mesiace dlhšie, maximálne však do 31. mája 2021. Samozrejme, je nevyhnutné splniť podmienky, ktoré definuje Sociálne poisťovňa na svojich webových stránkach.

Zanalyzujete bankový výpis

Stratou zamestnania život nekončí a povinnosť platiť účty ostáva. Splátka hypotéky, účty v potravinách, poistky, platby za energie a vodu, finančné výdavky súvisiace s deťmi. Keď príjmová strana klesá, resp. znižuje sa, je na čase detailne si prezrieť aj tú výdavkovú. Viete presne pomenovať platby, ktoré každý mesiac z vášho účtu odchádzajú? Ak nie, vezmite si výpis z bankového účtu a fixku. Nejde len o pravidelné splátky hypotéky či spotrebného úveru. Zapisujte si každý výdaj, detailne ho rozoberte a začnite škrtať.

Skromnosť nie je prežitok

Z bankového výpisu vypadnú položky, na ktoré míňate financie, no k životu ich naozaj nepotrebujete. Je na čase sa uskromniť. Obmedziť spotrebu môže totiž každý z nás. Stačí, keď si trikrát premyslíte, či tie nové tenisky potrebujete a či vaše deti nevyhnute potrebujú každý mesiac novú hračku. Vzdajte sa nerestí, kupujte menej a vyberajte ekonomicky výhodnejšie alternatívy.

Už je čas na železné zásoby?

Po dôkladnom prehliadnutí svojho bankové výpisu sa pozrite na stav svojich úspor a železnej rezervy. Ak vám dočasne nedokáže pomôcť partner alebo rodina, siahnuť môžete aj na ne. Míňajte ich však rozumne. A pamätajte, že ani tieto zásoby nie sú bezodné a keď sa do pracovného kolotoča vrátite, je potrebné znovu ich dopĺňať.

Využite voľný čas efektívne

O mzdu síce stratou zamestnania prídete, získate však na oplátku kopec voľného času. Nepreflákajte ho. Oddychujte aktívne v prírode, začnite konečne behať, postrážte deti susede, realizujte sa v záhrade alebo prečítajte knihy od Vianoc, na ktoré ste doteraz nemali čas. Venujte sa vzdelávaniu, využite bezplatné rekvalifikačné kurzy, aktualizujte si svoj životopis. Možností je milión, stačí si vybrať.


Zuzana Fabrici

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat