logo

Absolventi: Spoznajte svoje možnosti a naučte sa, ako sa rozprávať o plate na pracovnom pohovore

29.5.2018

cover image

Máte vytúžený diplom v ruke a čaká vás v tomto období štart kariéry? Pripravte sa na vstup na pracovný trh a dotiahnite vaše prvé pohovory do úspešného konca. Poradíme vám ako.


Ako "sa predať" ešte predtým, ako vás pozvú na pohovor

Buďte realistickí a zamerajte sa na pozície, ktoré sú vhodné pre absolventov. Takéto pozície mávajú často v adaptačnom procese zahrnutý tzv. trainee program, počas ktorého si vás firma zaškolí a niekoľko mesiacov sa vám bude intenzívnejšie venovať váš mentor. Pracovných ponúk vhodných pre absolventov je na portáli Profesia.sk v tomto období takmer 5000 v rámci celého Slovenska, takže je z čoho vyberať.


Pri filtrovaní ponúk nezabudnite zaškrtnúť políčko "Hľadať ponuky vhodné pre absolventa"

Pri filtrovaní ponúk nezabudnite zaškrtnúť políčko "Hľadať ponuky vhodné pre absolventa"

Ak aj nenájdete vhodnú pracovnú pozíciu na pracovnom portáli, nič nedáte za to, ak oslovíte konkrétnu firmu a "ponúknete sa". Dôležité bude odprezentovať najmä vaše odhodlanie a dôvody, prečo vás zaujala práve daná firma.

Inú pozíciu máte, ak ste už počas štúdia pracovali a naberali pracovné skúsenosti na stážach či počas práce na čiastočný (alebo aj trvalý) úväzok. V takom prípade ste zaujímaví aj pre zamestnávateľov, ktorí už na dané pracovné miesto požadujú reálnu prax.

Kvalitný životopis by mal obsahovať všetky relevantné informácie, ktoré sa týkajú vašich skúseností a pracovnej pozície, na ktorú reagujete. Spomeňte stáže či brigády a stručne popíšte, aké vedomosti ste počas nich nadobudli. Nezabudnite na dobrovoľnícke aktivity, zahraničné pobyty, školenia a certifikáty. Vysvetlite tiež to, aké praktické skúsenosti ste získali počas štúdia. Ak máte pocit, že máte málo praxe, práve takéto popisy vám pomôžu nabrať sebavedomie.

Pre každú pozíciu si vytvorte jedinečný motivačný list, ktorý pripojíte k životopisu. Popíšte v ňom, prečo chcete pracovať pre konkrétnu spoločnosť a ako budete prispievať do jej činnosti. Vyhýbajte sa generickým motivačným listom, ktoré znejú príliš všeobecne. Ak neviete, ako napísať dobrý motivačný list, prečítajte si praktické rady a stiahnite si jeho vzor, no vždy ho prispôsobte vašim skúsenostiam a konkrétnemu inzerátu.


Ako sa pripraviť na pohovor

Je dôležité si uvedomiť, že pohovor je pracovný rozhovor dvoch dospelých ľudí a nie strašiak, z ktorého by ste mali mať stres ešte týždeň vopred. Aj keď je to pre vás nová skúsenosť, vedzte, že vás počas neho nebude nikto skúšať ani "grilovať" ako v horúcom kresle Milionára. Personalistu bude zaujímať, ako uvažujete, ako pôsobíte "naživo" a čo poviete o vašich doterajších skúsenostiach.

Keď budete psychicky v pohode, urobíte lepší dojem ako keď sa budete potiť a pôsobiť ustráchane. K väčšej pohode vám pomôže, ak si pohovor vyskúšate nanečisto s kamarátom a keď si o danej firme naštudujete, čomu sa venuje, aká je jej minulosť a najmä to, aká bude vaša náplň práce.

Naučte sa rozprávať o peniazoch. Pozrite sa, aký je minimálny ponúkaný základný plat v inzeráte a skontrolujte si, aký je reálny priemerný zárobok v regióne na danej pozícii na portáli Platy.sk. Zakliknite v dotazníku, že ste na danej pozícii ešte nepracovali a systém vám ukáže sumu, ktorá vás zaujíma.Pred pohovorom si tiež môžete prečítať, ako vyjednávať o plate v online brožúrke. Ak aj nemáte dostatok skúseností a chcete si vypýtať vyšší plat než základ z inzerátu, navrhnite kompromis a dohodnite si s budúcim zamestnávateľom prehodnotenie mzdy po zapracovaní alebo po skončení skúšobnej doby.
Koľko zarábajú ľudia s vysokoškolským vzdelaním

Dobrou správou je, že podľa prieskumu medzinárodného portálu Paylab.com sa roky strávené na univerzite absolventom časom skutočne vyplácajú. Ich plat totiž rastie výraznejšie než u ľudí s ukončeným stredoškolským vzdelaním.

Výrazný rozdiel je už pri prvom zamestnaní. Kým absolventi stredných škôl s maturitou zarobia počas prvého roka na trhu práce v priemere 848,27 €, vysokoškoláci dostanú na výplatnej páske 1057 € v hrubom, čo je takmer o 25 % viac. Veľmi podobne je to do 34. roku života, keď sú priemerné platy absolventov vysokých škôl vyššie o 39 %. Vo vekovej hranici 35 až 44 rokov sa dokonca náskok vysokoškolákov v plate zvyšuje na úroveň 64 % a tento trend vysokého platového náskoku je prítomný naďalej po zvyšok kariéry.
© Platy.sk

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat