logo

5 dôvodov, kvôli ktorým sa oplatí brigádovať počas štúdia

8.7.2021

cover image

Praktické skúsenosti, privyrobenie, cenná položka do životopisu, zmysluplné trávenie voľného času aj neskoršia konkurenčná výhoda na trhu práce. To všetko sú výhody, ktoré sa spájajú s (nielen) letnými brigádami. Pozreli sme sa na ne hlbšie, čítajte ďalej.


Ako brigádnici môžete získať relevantné pracovné skúsenosti paralelne s vašim štúdiom. Leto je na brigádnickú prácu ideálne obdobie, pretože nemáte iné akademické povinnosti a ostane vám stále dosť času aj na oddych či zábavu. Pracovnú rutinu spojenú so všetkými právami aj povinnosťami, ktoré z nej vyplývajú, si vyskúšate nanečisto a posuniete svoj život o krok ďalej.

5 hlavných benefitov študentských brigád

Čo vám brigády prinesú?

 1. Objavíte, čo vás baví a spoznáte sami seba o trochu viac
  - Vyskúšate a zažijete si na vlastnej koži, ktoré práce vám sedia, ktoré aspekty práce vám idú samé a ktoré nie. 
 2. Zvýšite svoje sebavedomie
  - Budete mať možnosť ukázať a overiť si vaše schopnosti a zručnosti aj čeliť rôznym nepredvídaným situáciám. Popasovanie sa s celým procesom a zvládnutie novej role posilní vaše sebavedomie a pocit vlastnej hrdosti. 
 3. Naučíte sa nové zručnosti
  - A to nielen tie, ktoré priamo súvisia s výkonom práce, ale aj množstvo tzv. mäkkých zručností. Naučíte sa napríklad komunikovať s ľuďmi v inom type vzťahov, než na aký ste zvyknutí: s nadriadeným a kolegami. 
 4. Získate relevantnú skúsenosť do životopisu
  - Veľmi dôležitý bod. Akúkoľvek brigádu si zvolíte, skúsenosti, ktoré na nej získate, využijete vo vašom ďalšom kariérnom pôsobení. V životopise študenta či čerstvého absolventa sú akékoľvek pracovné skúsenosti významnou položkou. Ukazujú totiž na proaktivitu a schopnosť osvojiť si pracovné návyky. 
 5. Finančne sa osamostatníte
  - Nie je dôležité, či pôjde o nezávislosť čiastočnú alebo úplnú. Budete mať k dispozícii peniaze, o ktorých budete rozhodovať sami. Festivaly, cestovanie či sporenie na ďalší akademický rok? Je to len na vás.

Brigádovať v odbore štúdia: Áno alebo nie?

Otázka, či hľadať brigádu v odbore svojho štúdia alebo budúceho profesijného zamerania, nemá jednoznačnú odpoveď. Tam, kde potrebujete získať prax, ktorá doplní teoretické poznatky zo školy, je o niečo lepšou voľbou brigáda v odbore. Ak ale máte praxe zo školy dosť alebo sa tejto oblasti vôbec nechcete cez leto venovať, je to úplne pochopiteľné a máte na to právo.

Ak sa zameráte na brigády, ktoré s vašim odborom nesúvisia, zároveň nimi môžete nasýtiť iné svoje potreby, na ktoré počas školy nemáte čas. Vystrčíte nos zo svojej bubliny, pozriete sa na bežné veci iným uhlom pohľadu a spoznáte množstvo nových ľudí. Môžete napríklad pomáhať pri organizácii športových podujatí, zažiť si pozíciu obchodnej asistentky v predajni so šperkami či robiť baristu vo vašej obľúbenej kaviarni.

TIP: Vypočujte si aj podcast Profesia v praxi, v ktorom vám špecialistka z personálnej agentúry Grafton poradí, ako si nájsť dobrú brigádu a na čo si dávať pozor

Najlepší čas na brigádu? Teraz

Ak chcete toto leto brigádovať, máte na to najlepšiu príležitosť. Podľa prieskumu portálu Profesia sa počet ponúk s brigádnickou prácou pre študentov medziročne viac ako zdvojnásobil a dokonca prekonal predpandemický rok 2019.


Vo vyhľadávaní na portáli Profesia nájdete brigádnické práce najjednoduchšie tak, že v rozšírenom hľadaní ponúk zaškrtnete v kategórii “druh pracovného pomeru” možnosť “na dohodu (brigády)”. Skladba aktuálnych ponúk je pestrá. Nájdite si pre seba tú pravú brigádu.


Elena Gemzová

Zistite, či zarábate férovo

Získajte bezplatné osobné porovnanie platu.

Porovnajte si plat