Priemerné platy v automobilovom priemysle narástli na Slovensku od začiatku roka o 5 percent

Automobilový priemysel je šiestym najlepšie plateným odvetvím na Slovensku, kde podľa údajov portálu Platy.sk dosiahol celkový priemerný hrubý mesačný plat v júni 2017 úroveň 1218 EUR. Mzdy v tomto odvetví v roku 2017 rástli, pričom platové hodnoty za prvých šesť mesiacov roka 2017 sú o päť percent vyššie v porovnaní s priemernými hodnotami za rok 2016.

Platy na Slovensku - top odvetvia 2017

Veľmi podobný platový rast zaznamenala aj Česká republika, kde od začiatku roka rástli platy v automobilovom priemysle o 4 percentá. Výraznejší rast platov zaznamenalo Maďarsko, kde od začiatku roka 2017 narástli platy v tomto odvetví až o 10 percent a v Chorvátsku o 6 percent. Vyplýva to z dát portálu Paylab.com, ktorý prevádzkuje platové portály s rovnakou metodikou zberu dát v regióne strednej a východnej Európy (Platy.cz, Fizetesek.hu, Plača.si, InfoPlate.rs MojaPlaca.hr).

Celkový plat v automotive - krajiny CEE

Stredoeurópsky región sa stal významným magnetom pre investície do automobilového priemyslu, pričom o krajinách V4 sa dá hovoriť ako o významnej automobilovej veľmoci v rámci Európy. Len v minulom roku bolo v regióne V4 vyrobených 3 650 931 automobilov, čo je asi jedna štvrtina z celkovej produkcie Európy. Automobilové výroby zamestnávajú v tomto regióne vyše 630 000 pracovníkov a priamo či nepriamo ovplyvňujú tvorbu viac ako 1 300 000 pracovných miest.


Porovnajte si plat s ostatnými


Mzdy v automobilovom priemysle v krajinách stredoeurópskeho regiónu sú porovnateľné, avšak na jednotlivých pracovných úrovniach sú určité platové rozdiely. Z pohľadu priemerného platu v hospodárstve ich možno považovať za nadpriemerné. Na Slovensku sú priemerné platy v automobilovom priemysle porovnateľné s priemernými platmi v bankovníctve. V súvislosti s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a zvyšovaní konkurenčného prostredia medzi jednotlivými spoločnosťami v odvetví je možné očakávať v regióne ďalší rast platov.   

Aké mzdy sú v automobilovom priemysle podľa úrovne pracovnej pozície?

Plat v automotive na Slovensku podľa úrovne pozícii

Záujem o nových pracovníkov narastá

Údaje portálu Profesia.sk ukazujú, že sa zvyšuje počet pracovných inzerátov v automobilovom priemysle. Dôvodom by mala byť neustále sa rozširujúca výroba a aktivity spoločností v tomto odvetví.

Automotive - vývoj počtu ponúk 2015-2017 

top žiadané pozície v automotive


Porovnajte si plat s ostatnýmiKontakt pre médiá:

Nikola Richterová
PR Manager
Mob.: +421 917 697 726
e-mail: richterova@profesia.sk

Spravodajstvo

28
Aug.
Platový progres mileniánov je u nás v porovnaní s ostatnými krajinami V4 najnižší

Mileniáni, či inak povedané generácia Y, sú ľudia približne vo veku 18 až 37 rokov. Ide o cieľovú skupinu, ktorá dnes svojím správaním výrazne ovplyvňuje nielen maloobchodný ale aj realitný trh. Medzinárodný platový portál Paylab sa preto rozhodol pozrieť bližšie, aká je kúpyschopnosť tejto skupiny ľudí. Analýza ukázala, že mzdy mileniánov rastú spolu s pribúdajúcim vekom pomalšie ako v susedných krajinách.

15
Aug.
O platoch hovoríme, ale „potichu“. Až 6 z 10 Slovákov povie blízkym, koľko zarába

Otázka platu je v pracovno-právnom vzťahu zrejme najcitlivejšou témou na diskusiu. Väčšina zamestnaných ľudí sa totiž zhoduje na tom, že informácia o mzde je osobnou záležitosťou každého človeka. Napriek tomu sa ukazuje, že množstvo Slovákov nielenže chce vedieť, koľko zarábajú ich kolegovia, ale výšku svojho príjmu nemajú problém povedať svojej rodine, či známym. Dokázal to prieskum platových portálov, ktoré sú združené pod medzinárodným webom Paylab.com.

27
Jun.
Koľko zarábajú IT špecialisti v regióne strednej Európy, na Balkáne a v Pobaltí?

Mnoho firiem pociťuje na pracovnom trhu nedostatok IT talentov s vhodnými zručnosťami. Po týchto zamestnancoch je veľký dopyt aj za hranicami. Medzinárodný portál Paylab.com sa zameral na IT špecialistov z Pobaltia, Balkánu a strednej Európy a snažil sa zistiť, aká je ich ochota odísť pracovať do zahraničia. Do prieskumu Paylab sa začiatkom roka 2017 zapojilo 4343 IT špecialistov pracujúcich v tomto regióne v 11 krajinách strednej a východnej Európy (CEE), vrátane Slovenska.